Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Powiat Przasnyski z Politechniką Warszawską

Zenon Szczepankowski i prof. dr hab. inż. Jan Szmidt podpisali umowę

 

8 listopada br. podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Przasnyskim i Politechniką Warszawską.

Z inicjatywą nawiązania współpracy z Politechniką Warszawską wyszedł starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Szczegóły planowanych przedsięwzięć, przedstawione przez starostę władzom politechniki oraz niektórym wydziałom, wzbudziły duże zainteresowanie co najmniej kilkunastu profesorów, którzy opowiedzieli się jednoznacznie za nawiązaniem ścisłej współpracy z powiatem przasnyskim.

Podczas uroczystości podpisania zaprezentowano film promujący powiat przasnyski i jego walory inwestycyjne, a w swoim wystąpieniu prof. dr hab. inż. Jan Szmidt - Rektor Politechniki Warszawskiej nie krył uznania dla oferty samorządu powiatowego, planów na przyszłość, sposobu ich  promowania i szerokich możliwości współpracy na ich bazie. W dyskusji padło wiele pytań dotyczących konkretów współpracy. Rektor Politechniki oświadczył, że wszystkie szczegóły będą teraz omawiane w grupach roboczych, ale odnosząc się do zaprezentowanych możliwości powiatu i energii jego władz stwierdził, że każdy wspólny pomysł jest możliwy do realizacji, łącznie z uruchomieniem kształcenia zamiejscowego w Przasnyszu w ustalonych kierunkach, jak również studiów podyplomowych. Jest wiele możliwości przeniesienia doświadczeń naukowych uczelni na teren powiatu przasnyskiego, tym bardziej, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewiduje duże środki finansowe na wsparcie nowoczesnych technologii, gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych rozwiązań znajdujących swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym. m.in. w przemyśle lotniczym, elektronice cywilnej i wojskowej, energetyce odnawialnej, czy też ochronie środowiska.  Wszystko będzie wypracowywane w zależności od lokalnych potrzeb. W zależności od zapotrzebowania i tradycji tego regionu strony siądą do rozmów szczegółowych i wspólnie określą kierunki działania. Politechnika wesprze starania władz powiatu i potencjalnych inwestorów dla lokalizacji na przygotowanych terenach inwestycji różnych branż. Zdaniem Rektora podpisanie porozumienia jest dla obu stron niesamowicie istotne, a teraz można będzie realizować w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej  innowacyjne przedsięwzięcia przy wsparciu naukowym uczelni. W planach jest również złożenie wspólnego z Politechniką i przedsiębiorcami, jak również niezależnych wniosków unijnych na te cele, pod kątem lokalizacji ich właśnie w Strefie. Niezbędne zdaniem Rektora jest oczywiście, poza wspomnianymi walorami i zaangażowaniem władz powiatu, poparcie społeczne dla wspólnych działań. Podsumowując Rektor stwierdził, że Politechnika dołoży wszelkich starań i udostępni swoje możliwości dla wsparcia realizacji planów rozwojowych obu stron.

Starosta Zenon Szczepankowski podkreślił, że Powiat widzi dla siebie rolę moderatora i organizatora kontaktów pomiędzy innowacyjnym biznesem i światem nauki, na terenie strefy w Sierakowie i Chorzelach, a także w samym Przasnyszu, urządzi perspektywiczny poligon doświadczalno-wdrażający służący przemysłowi lotniczemu, elektronice cywilnej i wojskowej, energetyce odnawialnej, budownictwu pasywnemu, ochronie środowiska, budowie zaawansowanych urządzeń elektrycznych, przedsiębiorczości i innym. Powiat poczyni także starania o lokalizację w Przasnyszu kształcenia kadr technicznych w porozumieniu z Politechniką Warszawską i Wyższą Szkołą Języków Obcych.

źródło: eprzasnysz.pl