16 grudnia br. obradował w Warszawie Zarząd Związku Powiatów Polskich, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu, Starosty Polkowickiego Marka Tramś.
Zarząd przyjął stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Czytamy w nim m.in.: Związek Powiatów Polskich jest zaniepokojony stanem prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowy projekt został skierowany pod obrady Sejmu dopiero 18 listopada br. i pomimo wagi problemu, jakiego dotyczy nie został skierowany pod obrady na 54 posiedzeniu Sejmu. Tryb pracy podkomisji sejmowej w sprawie rynku pracy, której obrady w dniu 13 grudnia zakończyły się po zaledwie 30 minutach, również wskazuje, że posłowie zasiadający w komisji nie rozumieją powagi sytuacji”. Tymczasem, jak czytamy dalej w stanowisku, jeżeli ustawa nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r. oznaczać to będzie brak wystarczających środków w samorządach na finansowanie zadań powiatowych urzędów pracy.
I dalej czytamy w zakończeniu stanowiska: Jako organizacja reprezentująca interesy samorządu powiatowego nie możemy godzić się z sytuacją, w której projekty dotyczące finansowych interesów skarbu państwa (np. sprawa OFE) są procedowane w trybie przyśpieszonym a sprawy dotyczące finansowania zadań publicznych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, których realizacja ma bezpośredni wpływ na poziom życia mieszkańców, nie są rozpatrywane w odpowiednim trybie.
Zarząd zapoznał się z projektem utworzenia portalu internetowego „Prawo Wyborcze dla Wszystkich”, którego autorzy zaprosili do współpracy ZPP. Po dyskusji, uznając ważną rolę projektu w budowie społeczeństwa obywatelskiego, Zarząd postanowił o przystąpieniu do współpracy w tym przedsięwzięciu.
Zarząd zapoznał się z prezentacją Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dotycząca potrzeby uchwalenia ustawy o korytarzach przesyłowych, przedstawioną przez Andrzeja Nehrebeckiego, eksperta z Departamentu Inwestycji PSE S.A. Ustalono, że ustawa ta jest ważna z punktu widzenia powiatów. ZPP będzie na bieżąco pracował na rzecz takiego jej kształtu, który będzie zapewniał interesy wspólnot powiatowych.
Zarząd zapoznał się z korespondencją skierowaną do Prezesa Zarządu, prezentującą koncepcję utworzenia ośrodka dokumentacji odrodzenia i rozwoju samorządu terytorialnego. Nie kwestionując potrzeby takiej instytucji, uczestnicy obrad wskazywali na różne problemy, w tym prawne i finansowe, bez których rozstrzygnięcia niemożliwa jest ostateczna decyzja co do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Zarząd upoważnił Wiceprezesa Zarządu, Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego i Członka Zarządu, Starostę Łaskiego Cezarego Gabryjączyka do szczegółowego zapoznania się z projektem ośrodka, przeprowadzania rozmów z autorami koncepcji i przygotowania opinii dla Zarządu.
Zarząd zapoznał się z otrzymanym apelem Jerzego Stępnia i Leszka Balcerowicza „Nie zgadzamy się na uchwalanie złego prawa”, pozostawiając ustosunkowanie się każdemu indywidualnie.
Na zakończenie Prezes Marek Tramś zaprosił na wigilijne spotkanie wszystkich członków obecnych, w tym Członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Przewodniczących Konwentów oraz zaprzyjaźnionych ze związkiem parlamentarzystów i ministrów.
Spotkanie, przebiegające w ciepłej atmosferze, było okazją do wymiany najlepszych życzeń i przyjacielskich rozmów samorządowców.
Zapraszamy do galerii, w której umieszono kilka zdjęć z posiedzenia Zarządu.
(kliknij na zdjęcie aby przejść do galerii)