Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

IV posiedzenie Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów

 

W dniach 17-18 listopada 2015 r. województwo świętokrzyskie będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia -  IV posiedzenia Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów pn. „Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej”, które zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego „25 lat Samorządności”. Dzięki obecności przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego na dwa dni świętokrzyskie stanie się stolicą polskiej samorządności. W konferencji udział będą brali ponadto przedstawiciele administracji rządowej, ambasad państw nordyckich, jak również przedstawiciele świata biznesu i nauki oraz eksperci z kraju i zagranicy.

Stała Ogólnopolska Konferencja Współpracy Międzynarodowej Samorządów, zainicjowana przez województwo wielkopolskie, jest wydarzeniem organizowanym corocznie w innym regionie Polski. Stanowi ona ważne forum wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk odnośnie współpracy międzynarodowej pomiędzy polskimi jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli administracyjnych a administracją rządową. Każda edycja wydarzenia gromadzi kilkuset uczestników: przedstawicieli samorządu terytorialnego i administracji rządowej, polityków, przedstawicieli organizacji naukowych oraz pozarządowych z Polski i z zagranicy. Podczas wydarzenia omawiają oni nowe wyzwania z zakresu współpracy międzynarodowej stojące przed władzami lokalnymi i regionalnymi.

Tegoroczna edycja Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów (SOKWMS) koncentrować się będzie na dwóch obszarach. Pierwszym jest propagowanie idei samorządności, ze szczególnym naciskiem na samorządowy wymiar polityki zagranicznej oraz sukces polskiej transformacji ustrojowej, z uwagi na 25. rocznicę przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego obchodzoną w 2015 r. Drugim obszarem jest podkreślenie znaczenia współpracy polsko-nordyckiej, m.in. z uwagi na sprawowane od 1.07.2015 r. do 30.06.2016 r. polskie przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz dotychczasową owocną i dynamicznie rozwijającą się współpracę z partnerami nordyckimi.