W dniu 11 kwietnia 2014 r. w Warszawie obradował Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Podczas obrad podjęta została kwestia aktualnej sytuacji na Ukrainie. Podkreślono, że znaczna liczba powiatów od wielu lat zaangażowana jest w różnorodnych działaniach, opartych na umowach zawieranych z ukraińskimi partnerami. Współpraca ta obejmuje znaczny krąg działania – poczynając od partnerstwa szkół, poprzez wymianę doświadczeń działania samorządów i pomoc
w usprawnianiu działania administracji publicznej, czy wręcz zbliżaniu jej do standardów nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Bardzo istotnym elementem takiego partnerstwa jest także nawiązywanie kontaktów osobistych, wzajemne poznawanie kultury, tradycji jaki i aktualnych realiów życia.
Związek Powiatów Polskich i jego członkowie od pierwszych wydarzeń z uwagą śledzili rozwój sytuacji u naszego sąsiada. To był i jest naturalny odruch solidarności dla kraju, który próbuje unowocześnić zasady życia publicznego, a z którym często już kilka lat wcześniej zadzierzgnięto sąsiedzkie więzy. Tak było i teraz. Polskie samorządy powiatowe mocno zaangażowały się w pomoc swoim ukraińskim przyjaciołom pokazując, że jesteśmy razem na dobre i na złe.
Związek podjął współpracę z Kancelarią Prezydenta, badającej możliwości i potrzeby udzielenia pomocy. W kilkadziesiąt godzin sporządzony został raport o sytuacji powiatach w zakresie dotychczasowej współpracy i pomocy w tym trudnym dla Ukrainy czasie. Współuczestniczymy w pracach eksperckich w ramach roboczych konsultacji z Kancelarią Prezydenta RP w opiniowaniu przygotowywanej na Ukrainie reformy samorządowej.
Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że samorządowe doświadczenia naszych ukraińskich sąsiadów są niestety o wiele uboższe od naszych, polskich. Dlatego też Związek Powiatów Polskich i jego członkowie jest otwarty na podejmowanie współpracy zmierzającej do dalszej demokratyzacji Ukrainy, przede wszystkim podzielenia się naszym doświadczeniami w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Związek Powiatów Polskich wie, że powinnością jest pomoc dla ukraińskich sąsiadów, którzy wybrali trudny marsz do Unii Europejskiej. Pozostajemy otwarci na podejmowanie współpracy w każdej formie i w miarę potrzeby rozwijania jej czy to na terenie Ukrainy, czy też organizując konferencje i warsztaty samorządowe w naszym kraju.
----------------------------------------------------------------------------
Kolejnym punktem obrad Zarządu Związku Powiatów Polskich było przyjęcie znowelizowanego regulaminu Rankingu ZPP na rok 2014. W przyjętym regulaminie nowością jest zastosowanie algorytmów uwzględniających wysokości poniesionych nakładów na inwestycje na głowę mieszkańca danego samorządu (per capita). Wyrównuje to szanse mniejszych powiatów względem większych.
Rozpatrzono zaproszenie do włączenia się w prace Społecznego Komitetu Doradczego, działającego w ramach projektu systemowego „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
i Federacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął zaproszenie i podjął decyzję o włączeniu się w prace Komitetu.
Zarząd nie przyjął natomiast propozycji przystąpienia Związku Powiatów Polskich do Fundacji Samorządu Terytorialnego.
Członkowie Zarządu wysłuchali też informacji o procedowaniu inicjatywy Związku Powiatów Polskich w sprawie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Omówiono także dotychczasowe działania podejmowane przez ZPP w sprawie rozwiązania problemu zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku zdarzeń drogowych.
Zarząd omówił także organizację XVII Zgromadzenia Związku Powiatów Polskich.