Zasady nowej europejskiej polityki spójności na lata 2014-2020 oraz nowy paradygmat polskiej polityki rozwoju, a także aktualne inicjatywy legislacyjne stawiają przed samorządami nowy rodzaj wyzwań. Umieszczają w centrum uwagi konieczność sąsiedzkiej współpracy w celu partnerskiego rozwiązywania problemów, wspólnego planowania rozwoju i integracji usług publicznych - już nie w granicach administracyjnych jednej gminy, lecz w ramach obszaru, tworzonego przez funkcjonalnie współpracujące ze sobą jednostki samorządu.
W tym kontekście nowego wymiaru nabiera partycypacja społeczności poszczególnych wspólnot tworzących obszar funkcjonalny w procesie wspólnego planowania rozwoju i zarządzania lokalnymi sprawami. Temu zagadnieniu poświęcona będzie konferencja, na którą zaprasza samorządowców Związek Powiatów Polskich 25 listopada br. do Wieliczki.
Podczas spotkania chcielibyśmy przeprowadzić debatę o nowych modelach dialogu społecznego i zastanowić w gronie samorządowym jak komunikować się z mieszkańcami, aby konsultacje spełniły swoją funkcję, a w razie potrzeby jak znajdować wyjście z konfliktów. Ujęty zostanie również kontekst prawny partycypacji poprzez omówienie przez ekspertów ZPP projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego, wniesionego przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaproszeni do udziału w dyskusji, samorządowcy gminni i powiatowi oraz naukowcy i specjaliści komunikacji społecznej. Konferencja odbędzie się w hotelu Soray w Wieliczce www.soray.pl, który przygotował dla gości konferencyjnych zniżkę na pobyt w czasie weekendu poprzedzającego dzień spotkania. Dodatkowo dla zainteresowanych zorganizowane zostanie zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.
W załączeniu przedstawiamy program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy, który po wypełnieniu prosimy przesłać pocztą elektroniczną na adres biura ZPP: ts[at]zpp[dot]pl.
Konferencja organizowana jest w ramach projektu "Przede wszystkim jakość – poprawa jakości usług świadczonych przez JST dzięki modernizacji procesów zarządzania i podniesieniu kwalifikacji pracowników”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zapraszamy!