MUZEUM – TWÓR WSOBNY CZY ZASOBNY
Konferencja dotycząca Strategii Rozwoju Muzealnictwa – w zakresie programowym: „Muzeum miedzy państwem a rynkiem”
Dla współczesnych społeczeństw i narodów muzea są podstawowym narzędziem ochrony dziedzictwa i kształtowania własnej kultury pamięci. Z ekonomicznego punktu widzenia muzea dostarczają dóbr publicznych, z których mogą korzystać współcześni i przyszli obywatele. Oczekiwać więc można, że ze względu na tę funkcję muzea będą adekwatnie finansowane przez świadome tego faktu władze publiczne.
Współczesne muzea, chociaż mają prawem zagwarantowany status instytucji kulturotwórczych, realizujących wyspecjalizowane zadania z zakresu ochrony dziedzictwa, nie są w swojej działalności wyłączone spod oceny społecznej - są także oceniane z punktu widzenia efektywności gospodarowania powierzonymi im zasobami materialnymi i potencjałem kulturotwórczym. Udostępniając zbiory oraz oferując inne, lecz zgodne z misją usługi, w tym przede wszystkim prowadząc badania naukowe oraz działalność edukacyjną, muzea powinny być efektywnie zarządzane, aby odbiorcy ich usług wysoko je cenili i byli skłonni za nie płacić, partycypując tym samym w pokryciu kosztów działalności muzeum.
Konferencja „Muzeum – twór wsobny czy zasobny” podejmuje najważniejsze zagadnienia, które decydują zarówno o pozycji polskiego sektora muzealniczego jako całości na tle innych dziedzin ważnych dla życia publicznego i finansowanych przez państwo – przykładowo inne dziedziny kultury, takie jak teatr, film, czy sport zawodowy. Kwestie, które chcemy omawiać podczas Konferencji są ważne dla poprawy zarządzania poszczególnymi muzeami, w tym w szczególności: kształtowanie struktury budżetu instytucji, wycena i ubezpieczanie zbiorów czy zakres swobody w dysponowaniu środkami finansowymi.
Organizatorami Konferencji są: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów