Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich

16 i 17 czerwca w Polkowicach na Dolnym Śląsku odbyło posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Obradom przewodniczył gospodarz, Starosta Polkowicki, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś. W posiedzeniu uczestniczyli, oprócz członków Zarządu, także Przewodniczący Konwentów Powiatu i członkowie Komisji Rewizyjnej.

Uroczyste obrady rozpoczął Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś, który następnie przedstawił historię powiatu polkowickiego oraz przedstawił obecne jego funkcjonowanie. Głos zabrał następnie Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, który zapoznał zebranych z historią gminy, jej rozbudową oraz powstaniem Legnickiej Strefy Ekonomicznej,

Z kolei wystąpił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, od 25 lat zaangażowany w rozwój samorządu terytorialnego. W słowie skierowanym do uczestników posiedzenia Zarządu wskazał on na konieczność harmonijnej, codziennej współpracy powiatu i wszystkich gmin na jego terenie. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do świadczonych przez samorządy usług publicznych. Mówiąc o ważnej i potrzebnej roli samorządów powiatowych, minister Dziekoński wskazał na potrzebę zmiany kompetencji powiatu i rozszerzenie jego możliwości działania na rzecz wspólnoty lokalnej. Do tego potrzebne jest uczynienie niektórych zadań zleconych zadaniami własnymi powiatu, co w wielu wypadkach pozwoli na osiągnięcie znacznie większej efektywności finansowej.

Kolejnym punktem była debata Przewodniczących Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Rozpoczynając ją, Pani Barbara Imiołczyk, przewodnicząca komisji w III kadencji Sejmu RP wskazała, że warto pamiętać o historii. Przypomniała, jako bezpośrednia uczestniczka, proces powstawania samorządów powiatowych. Według mówczyni wiele się zmieniło na przestrzeni lat, ale trudno zapomnieć atmosferę panującą podczas powstawania ustaw związanych z drugim etapem reformy samorządowej premiera prof. Jerzego Buzka. Podkreśliła, że dla polityki lokalnej najważniejsze jest zapewnienie spójności społecznej

Aktualny przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski nie mógł wziąć bezpośredniego udziału w debacie, przesłał więc prezentację najważniejszych zagadnień, jakie chciał poruszyć. Jej wiele znaczący tytuł to „Samorząd – teraźniejszość dla przyszłości.” Przypomniał, że reformy samorządowe 1990 i 1998 roku uznawane są za największy sukces polskiej transformacji. Jako najważniejsze na przyszłość wyzwania wskazał problemy demograficzne, zmiany w oczekiwaniach społecznych, postęp technologiczny oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego. Przypomniał, że z ważnych problemów czekają ustawy: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce komunalnej, ustawa o samorządzie województwa i ustawa o samorządzie powiatowym. Bardzo ważnym, oczekiwanym dokumentem jest także rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Prezentację nieobecnego Piotra Zgorzelskiego przedstawił Dyrektor Biura Rudolf Borusiewicz. Natomiast Marek Wójcik, Zastępca Dyrektora Biura omówił na jakim etapie są prace nad poszczególnymi projektami ustaw.

W dyskusji Michał Karalus, Starosta Pleszewski i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZPP wyraził zaniepokojenie wypowiedzią Ministra Olgierda Dziekońskiego. Według Michała Karalusa, to starosta jest jedynym, który walczy o kompromisy między kilkoma gminami, które są położone na jego terenie. Mówca zauważył, że obecnie następuje odwrót od koncepcji powiatów Premiera prof. Jerzego Buzka. Gminy są ukonstytuowane, a powiaty są tylko w rozporządzeniu – wyraził obawę o przyszłość powiatów.

Według Ministra Olgierda Dziekońskego należy rozważyć, w jaki sposób znaleźć miejsce powiatów, pamiętając o zasadzie subsydiarności. Podstawową jednostką jest gmina i trzeba o tym pamiętać, a powiat jest subsydiarny w stosunku do gminy. Sekretarz stanu, jak powiedział, nie wyobraża sobie administracji publicznej bez funkcjonowania struktury powiatowej, bo jeżeli nie powiaty to kto? Samorządność nie istnieje bez poczucia wolności.

Marek Tramś, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich wskazał, że problemy powiatu są problemami przynależących do niego gmin, a Burmistrz Polkowic dodatkowo zaznaczył, iż silna pozycja starosty może zostać wykreowana, jeżeli będzie on wybierany w wyborach bezpośrednich i zostanie zlikwidowany zarząd powiatów..
Cezary Gabryjączyk, Starosta Łaski, w imieniu wszystkich podziękował Ministrowi Olgierdowi Dziekońskiemu za obecność. Podkreślił, że zgadza się z wypowiedzią Starosty Pleszewskiego. Warto posłuchać starostów, którzy też mają coś do powiedzenia, a ich głos nie jest dostrzegany w polityce Pana Ministra. Podstawowym dokumentem, na którym należy się opierać jest ustawa o samorządzie powiatowym.

Minister Olgierd Dziekoński przypomniał, że był silny opór Senatu dotyczący izb samorządowych. ZPP ma dużo do powiedzenia i głos ZPP jest bardzo ważny dla Pana Prezydenta RP. Trudno sobie w tej sytuacji wyobrazić znaczącą zmianę w zakresie finansowania samorządów powiatowych. Jeżeli nie będzie przesunięć w systemie finansowania,  to mamy problem, ponieważ kiedyś łatwiej było gromadzić zainteresowanie obywateli wokół najbardziej potrzebnych spraw. Dzisiaj ludzie już to mają i zaczynają się różnić w swoich potrzebach. Musimy dyskutować w jakim kierunku powinny iść zmiany.

Marzena Kempińska, Starosta Świecki i Wiceprezes Zarządu ZPP stwierdziła, że jest podbudowana tym, jak wiele jest dobrych praktyk na przestrzeni lat we współpracy samorządów.

Zenon Rodzik, Wiceprezes Zarządu i Starosta Opolski (lubelskie) wyraził nadzieję, że chociaż czasami nie zgadzamy się z Panem Ministrem, to mamy nadzieję, że nasze głosy zostaną uwzględnione. Chcieliśmy podziękować za rozwiązanie problemu sądów rejonowych. Powiaty mają duże osiągnięcia, więc mamy się czym chwalić: szkoły, szpitale, drogi.

Lech Janicki zapytał retorycznie, czy powiat ma być instrumentem lokalnego rozwoju czy nie? Trzeba wykreować pozycję powiatu i starosty aby miał poparcie u gmin. Minister Olgierd Dziekoński stwierdził, że powiat jest miejscem ogniskującym rozwój lokalny.

Ewa Masny, jako działająca w samorządzie wielkiego miasta ma inne spojrzenie na problem powiatów, ale rozumie artykułowane troski i rozdarcia pozostałych osób. Według niej trzeba zacząć inaczej myśleć i nie gubić się w szczegółach. Zmieniły się cele samorządu, radzi sobie on ze swoimi zadaniami i lepiej lub gorzej, ale je wypełnia. Samorządy muszą dostosować się do potrzeb lokalnych społeczności i rozmawiać z ludźmi spełniając ich potrzeby, bo bez tego nigdy nie będziemy dobrym samorządem. Jeżeli powiat jest jednostką, która ma integrować to jest bardzo ważne, aby wciągnąć w dialog wójtów i sołtysów, bo oni są częścią tej społeczności lokalnej. Nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze społeczeństwo się rozwarstwia i potrzebuje pomocy.

Jan Grabkowski, Wiceprezes Zarządu ZPP i Starosta Poznański wezwał: walczmy o przyjaźń z Kancelarią Prezydenta RP, bo na współpracę z resortem finansów nie mamy co liczyć.

Barbara Imiołczyk stwierdziła, że powiatów nie ma w Konstytucji, ponieważ to była cena uchwalenia nowej Konstytucji. Według niej nie należy przejmować się głosami o likwidacji powiatów. Powiaty muszą pokazywać dobre praktyki i innowacje społeczne. Nad współpracą trzeba pracować, nie da się jej wpisać w ustawę czy zarządzenie.

Minister Olgierd Dziekoński podziękował za spotkanie i zaznaczył, że rozmowy będą kontynuowane. We wrześniu planowane jest spotkanie z samorządami. Trzeba się zastanowić, co należy zmienić w ustawach aby samorządy rzeczywiście zarządzały, powiaty muszą nad tym pomyśleć. Poprosił, aby ZPP zbudowało zespół, który wskaże jak zwiększyć samorządność powiatową.

Marek Tramś, Prezes Zarządu podziękował gościom za obecność oraz zapewnił, że dyskusje nad tym obszarem zagadnień będą kontynuowane.

W drugim dniu obrad Zarząd wysłuchał informacji Marka Wójcika o bardzo ważnym pakiecie nowelizacji ustaw dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia (tzw. pakiet onkologiczno – kolejkowy). Resort zdrowia przygotował propozycje o dużym znaczeniu dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Wśród nich są między innymi: zmiany statusu pielęgniarek i położnych, zwiększające ich role w systemie (co ciekawe, propozycjom tym przeciwne są zarówno związki zawodowe i samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych);  obniżenie wymogów kwalifikacji lekarzy przyjmujących w specjalistycznej opiece zdrowotnej (w poradniach przyjmował będzie mógł lekarz już po pierwszym roku zdobywania specjalizacji) oraz najważniejsze zmiany dotyczące ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych.

Wprowadzona zostanie specjalna procedura diagnozowania pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej (szybka ścieżka onkologiczna, w ramach której od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do kompleksowej diagnozy konsylium lekarza specjalisty nie będzie mogło minąć dłużej niż 7 tygodni).

Skrócone zostaną kolejki do lekarzy specjalistów, głównie dzięki wprowadzeniu tzw. porady recepturowej.

Bardzo ważoną propozycją jest wydłużenie do 10 lat podstawowego okresu kontraktowania umów na świadczenia szpitalne.

ZPP udało się przekonać resort zdrowia do korekty projektu w zakresie tworzenia i znaczenia map potrzeb zdrowotnych. Między innymi po interwencji  ZPP,  w składzie wojewódzkiej rady  do spraw potrzeb zdrowotnych znajdzie się przedstawiciel  konwentu powiatów. Także główne decyzje dotyczące treści mapy potrzeb oraz priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej wojewoda będzie musiał podejmować z porozumieniu z radą (w pierwotnej wersji, rada miała wyłącznie wydawać opinie w tych sprawach).

Prezes NFZ będzie miał o wiele słabszą pozycję nic obecnie. Między innymi to, minister zdrowia będzie dobierał mu kluczowych współpracowników, wybierał i odwoływał wojewódzkich dyrektorów oddziału Funduszu. To jest bardzo dziwne rozwiązanie, z punktu widzenia możliwości zarządzania płatnikiem dysponującym kwotą 67 mld złotych.

Minister zdrowia będzie mógł także samodzielnie dokonywać zmian w statucie NFZ. To prawdopodobnie pierwszy krok na drodze do redukcji liczby oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Zarząd wysłuchał także informacji o spotkaniu przedstawicieli ZPP z ambasadorem Kazachstanu, o konkursie Związku Powiatów Polskich „Innowacyjny Samorząd” zapoznał się z oferta patronatu nad konkursem, zgłoszoną przez magazyn „Fakty”.

Zarząd zaakceptował również koncepcję zawarcia umowy partnerskiej z Fundacją Konkurs Pro Publico Bono, dotyczącą wspólnej organizacji Konkursu Nagrody PRO PUBLICO BONO „Samorządność dla Solidarności” im. Mirosława Dzielskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć, http://www.zpp.pl/galeria/posiedzenie-zarzadu-zwiazku-powiatow-polskich.