Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Obradowała Komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej 25 września

Posiedzenie połączonych sejmowych: komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w dniu 25 września poświęcone było rozpatrzeniu sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej, powołanej do poselskich projektów ustaw: o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali (druk nr 2377) oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druk nr 2404). Ze strony biura ZPP obecny na posiedzeniu był Jarosław Komża.
Połączone komisje przyjęły przedłożone przez przewodniczącego podkomisji, posła Tadeusza Arkita, sprawozdanie z wniesionymi podczas posiedzenia poprawkami. Przedstawiając zmiany w sprawozdaniu p. sprawozdawca podkreślił, iż zmiany mają na celu wyjście na przeciw postulatom JST oraz ustaleniom spotkania konsultacyjnego strony rządowej i samorządowej: umożliwienie mieszkańcom nieskładanie po każdorazowej zmianie stawek za odbiór odpadów, nowej deklaracji oraz umożliwienie gminom przeznaczania nadwyżek dochodów systemu gospodarowania odpadami na finansowanie opróżniania koszy ulicznych, likwidację dzikich wysypisk śmieci oraz edukację ekologiczną. Zmianą, która wzbudziła kontrowersje przedstawicieli samorządów było zobowiązanie ich do organizowania dwóch postępowań na zamówienie usługi: jednego na odbiór odpadów, drugiego na ich zagospodarowane. Jak wyjaśniali przedstawiciele rządu, tan zapis ma na celu zwiększenie nadzoru sektora publicznego nad zagospodarowaniem odpadów i sprzyjać ma osiągnięciu celów jakie stoja przed naszym krajem, wyznaczonych przez normy europejskie w zakresie ilości odpadów przetwarzanych. A niestety w części przypadków odpady nie trafiają na tzw. regionalne instalacje i okazuje się, że ilość przetwarzanych odpadów w Polsce zamiast wzrosnąć spadła. Przy czym przedstawiciele rządu (ministerstwa środowiska) wyjaśniali, że te gminy, które wyposażone są w regionalne instalację nie będą musiały organizować dwóch postępowań. To wzbudziło protesty ze strony przedstawicieli ZMP, jednak zmiana w brzmieniu w sprawozdaniu została przegłosowana. Inna poprawka, zgłoszona przez przedstawiciela ZMP, dotycząca wydłużenia vacatio legis ustawy w celu umożliwienie gminom dostosowania się do nowych regulacji, szczególnie w zakresie różnicowania stawek za odpady zmieszane i selektywne, została przyjęta przez rząd i wprowadzona zostanie na etapie drugiego czytania. Ostatecznie sprawozdanie z wprowadzonymi poprawkami zostało przez obie połączone komisje przyjęte.(JK)