W dniu 22 października odbyło się posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o rzeczach znalezionych i o zmianie niektórych innych ustaw. Posiedzenie to było o tyle istotne, że w jego ramach miały być rozpatrzone poprawki, które zgłosił Związek Powiatów Polskich z prośbą o ich przejęcie przez któregoś z posłów i przyjęcie.
Najistotniejsze zaproponowane zmiany obejmowały:
1) ustalenie progu szacunkowej wartości rzeczy znalezionej poniżej którego starosta nie będzie zobowiązany do przyjęcia rzeczy na przechowanie na 100 zł;
2) skrócenie czasu przechowywania rzeczy, której właściciel został poinformowany o jej znalezieniu, z roku do trzech miesięcy;
3) skrócenie czasu przechowywania rzeczy znalezionej, której właściciel nie został ustalony z dwóch lat do roku;
4) ustalenia, że rzeczy znalezione nieodebrane przez właściciela lub znalazcę przechodzą z mocy prawa na własności powiatu.
Na posiedzeniu podkomisji zaakceptowane zostały propozycje z pkt 1 i 4. Zmiany z pkt 2 i 3 wzbudziły zastrzeżenia Ministerstwa Sprawiedliwości, które wskazało na ryzyko naruszenia konstytucyjnej zasady ochrony własności. W tej sytuacji zabrakło woli do przyjęcia tych poprawek.
Dalsze zmiany o nieco mniejszym ciężarze gatunkowym (zwolnienie starosty z literalnego obowiązku poszukiwania właściciela rzeczy, wprowadzenie zasady informowania o znalezieniu rzeczy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, zwolnienie z obowiązku przeznaczania na przechowywanie rzeczy znalezionych odrębnego pomieszczenia, zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach dotyczących rzeczy znalezionych) zgodnie z rozstrzygnięciem podkomisji mają być rozpatrywane przez połączone Komisje: Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.
W toku dalszych prac redakcyjnych dzięki interwencji obecnego na posiedzeniu przedstawiciela Związku Powiatów Polskich wykreślony został przepis, który ograniczał możliwości zagospodarowania rzeczy, które stały się własnością powiatu – nakazując ich likwidację. Dzięki temu powiaty będą miały pełną swobodę decydowania o losie przejętych rzeczy.
Z ramienia Związku Powiatów Polskich w posiedzeniu uczestniczył Grzegorz P. Kubalski.