Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury

Odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury na którym rozpoczęto omawianie tzw. małej nowelizacji Prawa budowlanego.  

Jak zauważono głównym celem projektu jest odformalizowanie procesu inwestycyjnego, ale jest to dopiero pierwszy krok w tym kierunku i na drodze konstruowania Kodeksu urbanistyczno – budowlanego.

Zaproszeni goście zgłosili uwagi dotyczące nowelizacji. Dotyczyły one między innymi:

a. Konieczności zastanowienia się nad stosunkiem zgłoszenia do pozwolenia na budowę. Zaproponowano rozważenie czy nie lepiej jako zasadę przyjąć pozwolenie na budowę i wprowadzić prawo inwestora do rezygnacji z pozwolenia na rzecz zgłoszenia w przypadku budowy domu jednorodzinnego, jeżeli inwestor jest jedyną stroną w procesie i weźmie na siebie ryzyko zgody sąsiadów

b. Propozycji ograniczenia art. 2 tylko do obszarów regulowanych planami zagospodarowania przestrzennego, ponieważ przygotowywany projekt Kodeksu urbanistyczno – budowlanego wzmacnia zabudowę na terenach regulowanych

c. Rozszerzenia zastosowania zgłoszenia na inne prostych obiekty budowlane jak garaże, obiekty gospodarcze a nie tylko domy jednorodzinne

d. Postulatu zwiększenia środków przeznaczanych na nadzór budowlany, dzięki czemu zmniejszy się ilość samowoli budowlanych i pokrzywdzenia osób trzecich.

e.  Obawy, że kryterium oddziaływania do granic działki jest zawodne i może być trudne do określenia, chociażby w przypadku np. zacienienia działki sąsiedniej.

f. Zwolnienia przebudowy instalacji z uzyskania pozwolenia na budowę.

Głos w dyskusji zabrał także przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.  Wskazał on jak strona samorządowa odnosiła się do tego projektu na wcześniejszych etapach procedowania. Zauważył, że projekt ten spotkał się z krytyką, ale nie dlatego że samorządy nie chciały uproszczenia procedur albo że urzędnicy się ich boją, jak stwierdził jeden z przedmówców przedstawiciela ZPP. Korporacje samorządowe wskazywały, że mają problemy z zagospodarowaniem polskiej przestrzeni, szczególnie tam gdzie budownictwo dociera do terenów chronionych. Stanowisko korporacji samorządowych było takie, że powinniśmy poczekać do ukazania się Kodeksu ubranistyczno – budowlanego. Ostatecznie mała nowelizacja została jednak przekazana do parlamentu, co jest spowodowane  – zdaniem reprezentanta ZPP, raczej podniesieniem statystyk, tak aby szybko usprawnić proces budowlany. ZPP nie neguje całego projektu, ale chciał zwrócić uwagę na dwie kwestie: zgłoszenie zamiast pozwolenia oraz rezygnacja z oświadczeń dostawców mediów. Z kwestią drugą związany jest pewien problem, ponieważ może i urzędnicy będą mieli mniej dokumentów do sprawdzenia, jednakże istnieją uzasadnione obawy, co do tego rozwiązania dotyczące, tego jakie będą jego konsekwencje, gdy ktoś rozpocznie budowę, a okaże się później że nie ma tam możliwości doprowadzenia mediów. Strona samorządowa chce mieć pewność, że nie sprowadzi się to do zmuszania administracji publicznej, do zaspokajania potrzeb inwestora w tym zakresie. Jeżeli zostanie przyjęte, że całe ryzyko ponosi inwestor, to będzie to dla samorządów satysfakcjonujące rozwiązanie. W kwestii zastąpienia pozwolenia zgłoszeniem – ZPP popiera głosy, ażeby tę instytucje ograniczyć do obszarów z planem, gdyż może mieć to wpływ na lokalizację zabudowy. Największą obawę budziła chęć nadużywania instytucji zgłoszenia i liczenia 30 dniowego terminu na zgłoszenie przez organ sprzeciwu. Przedstawiciel ZPP wyraził podziękowanie za doprecyzowanie w nowelizacji jak liczony jest ten termin.

Kolejne posiedzenie Komisji zaplanowano na dzień 26 listopada br.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali na posiedzeniu komisji Grzegorz P. Kubalski oraz Katarzyna Liszka-Michałka.