Jak sprawdza się dziś idea rankingu ZPP w porównaniu z początkowym okresem prowadzenia tego rodzaju oceny i wyróżniania samorządów?
– Ranking Związku Powiatów Polskich istnieje od ponad trzynastu lat. Jego pierwszym zadaniem było skonsolidowanie rozrastającego się Związku i umacnianie siły samorządu powiatowego. W pierwszej edycji przewidzianych było tylko 10 punktowanych kategorii, dziś jest ich prawie 100. Te pierwsze przyznawane były za tak – z dzisiejszego punktu widzenia – prozaiczne rzeczy jak: założenie maila, wyznaczenie osoby do obierania poczty w starostwie, stronę www powiatu, link do strony BIP etc. Wszystko to przede wszystkim służyło wówczas realizacji zadań powiatów w sposób nowoczesny. Miało też usprawnić funkcjonowanie Związku oraz umocnić wspólnoty powiatowe. Oczywiście, istniejąc aktywnie przez tyle lat, ranking zmieniał się. Zawsze jednak jego najważniejszym celem było i jest pokazania dorobku powiatów, ciekawych pomysłów i sposobów realizowania swoich zadań.
Formuła rankingu wciąż się rozwija. Przybywa podmiotów, które chcą pochwalić się swoimi działaniami. Podczas konsultacji regulaminu powiaty bardzo chętnie zgłaszają propozycje nowych kategorii. W konsekwencji z powodzeniem chwalą się wyróżnieniami zdobywanymi w rankingu. Wiedzą o tym, że dobry wynik to zainteresowanie ze strony mediów ogólnopolskich i lokalnych. Jest to więc dodatkowa promocja samorządu lokalnego. Nie sposób także nie zwrócić uwagi, że dzięki rankingowi powstają ciekawe inicjatywy w powiatach, a wachlarz świadczonych na rzecz wspólnoty lokalnej usług niejednokrotnie wykracza poza utarte przez lata ramy – i dobrze.
Jak dynamicznie zmieniają się wyniki rankingu? Czy zwycięzcy minionej edycji z powodzeniem utrzymują się w czołówce?
– Rzeczywiście mamy grupę uczestników, którzy co roku zdobywają laury. Mimo to uważam, że ranking jest dynamiczny, bo także co roku pojawiają się nowi uczestnicy, którzy trafiają na listę zwycięzców. Najbardziej jednak cieszy mnie wysoki poziom samorządów, co pokazują coraz mniejsze różnice punktowe między rywalami z czołówki.
Więcej o rankingu ZPP oraz innych kwestiach dotyczących powiatów w Magazynie Gospodarczym FAKTY.