Związek Powiatów Polskich zakończył zbieranie uwag do Narodowego Programu Przebdowy Dróg Lokalnych. Opinie przesłało przeszło 70 samorządów. Większość samorządowców, którzy wypowiedzieli się na temat NPPDL widzi w nim potencjał. Wśród wniosków, często bardzo krytycznych, wzywających do zmiany kluczowych uregulowań Programu, powtarza się jednak stale postulat utrzymania tego instrumentu.
Uwagi merytoryczne podzielić można na pięć grup.
W pierwszej z nich znajdą się postulaty zmian w kryteriach oceny wniosków lub samej tylko punktacji istniejących 8 kryteriów. Pojawiają się też propozycje tworzenia nowych kryteriów w celu uzupełnienia, zastąpienia istniejących lub zrównoważania preferencji, które obecna regulacja daje określonym typom jst.
Jeden z powiatów zaproponował np. wprowadzenie kryterium, w którym punktem wyjścia będzie podstawowy dochód podatkowy gminy, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, obliczany zgodnie z przepisami o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dochód nie wyższy niż 50% średniej krajowej – 4 punkty. Im większy dochód, tym punktów byłoby mniej (w przedziałach co każde 25 punktów procentowych samorząd traciłby punkt). Liczne są propozycje modyfikacji kryteriów już istniejących.
W uwagach samorządowych proponuje się rezygnację z kryterium dot. znaczenia zadania dla odbudowy i przywrócenia funkcji komunikacyjnych dróg, jako preferującego samorządy, które zarządzają drogami na terenach zalewowych.