Krajowa Rada Spółdzielcza w partnerstwie z Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz Związkiem Miast Polskich organizuje konferencję „Spółdzielnie socjalne i samorządy – współpraca dla wzajemnych korzyści”, której przeprowadzenie planuje na dzień 7 maja br.
Jako że w kręgu zainteresowań organizatorów konferencji, a także ich członków jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, chcemy podjąć działania skierowane na tworzenie i wsparcie rozwoju spółdzielni socjalnych, których głównym zadaniem jest tworzenie miejsc pracy dla osób wykluczonych.
Spółdzielczość socjalna jest najmłodszą branżą spółdzielczą. Koncepcję zakładania spółdzielni socjalnych stworzono w polskim systemie prawnym w 2004 r. Od tego czasu spółdzielczość socjalna prężnie się rozwija. Na koniec lutego 2015 r. zarejestrowane były 1032 spółdzielnie socjalne. Kolejnym ważnym krokiem stymulującym rozwój spółdzielczości socjalnej było wprowadzenie w 2009 r. możliwości zakładania oraz przystępowania do spółdzielni socjalnych przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz kościelne osoby prawne. Spółdzielnie socjalne nie tylko przyczyniają się do rozwiązania problemu bezrobocia, ale również w wielu przypadkach realizują ważne dla społeczności lokalnych usługi użyteczności publicznej. Ciągle jednak samorządy terytorialne w zbyt niewielkim stopniu korzystają z tzw. „klauzul społecznych” przy zamawianiu takich usług. Spółdzielnie socjalne zakładane przez osoby prawne jako cel główny powinny postawić sobie realizację zadań społecznych i oświatowo-kulturalnych, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych, co niewątpliwie przyniesie wymierne korzyści i dla spółdzielców, i lokalnej społeczności, ale przede wszystkim dla samorządów.
Istnieje w Polsce wiele pozytywnych doświadczeń współpracy samorządów terytorialnych ze spółdzielniami socjalnymi. Celem naszej konferencji jest przybliżenie takich dobrych praktyk przedstawicielom samorządów, wymiana doświadczeń i przedyskutowanie barier i szans podobnej współpracy w przyszłości. Wśród prelegentów będą zarówno reprezentanci spółdzielczości socjalnej, jak i samorządów miejscowości, w których spółdzielnie te działają z sukcesem. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielą się z nami m.in.: Cezary Miżejewski – Prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Małgorzata Kowalska – Prezes Stowarzyszenia CISTOR, Marcin Juszczyk – Prezes Zarządu Spółdzielni Usługowo-Handlowo-Produkcyjnej, Robert Świerczek – Burmistrz Gminy Byczyna, Daniel Kołada – Wójt gminy Rogów, ks. Jacek Dziel – Prezes Zarządu Markowickiej Spółdzielni Socjalnej „Nazaret” oraz Przemysław Piechocki – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.
Na konferencję serdecznie zapraszamy przedstawicieli samorządów, ale też podmiotów, organizacji i instytucji zainteresowanych tworzeniem i wsparciem funkcjonowania spółdzielni socjalnych.
Uwaga: Do 5 maja przedłużony został termin zgłoszeń na przedmiotową konferencję.