Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Zmiany ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - analiza ZPP

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zgodnie z projektem zawieranie umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego ma się odbywać z pominięciem procedury konkursowej. Zgodnie z projektem stroną umów będzie będą mogły być tylko podmioty lecznicze nie będące przedsiębiorcami albo spółką kapitałową, w której co najmniej 51% udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, lub uczelni medycznej.

Nowe zasady kontraktowania mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Umowy maja być zawierane w oparciu o wykazy podmiotów leczniczych zabezpieczających poszczególne rejony operacyjne, pokrywające się z obszarami działania dyspozytorni medycznych, zawarte w planach działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Dysponenci zespołów ratownictwa medycznego zostaną zobowiązani do zapewnienia możliwości przeprowadzenia e - konsultacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Projekt przewiduje również obowiązek zatrudnienia personelu medycznego na podstawie stosunku pracy i wprowadzenie obowiązku zapewnienia dla personelu wsparcia psychologicznego.

Projektodawcy przewidują również likwidacja specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i wprowadzenie na ich miejsce podstawowych zespołów ratownictwa medycznego w trzyosobowym składzie. W ocenie projektodawców pozwoli to na poprawę jakości i komfortu pracy zespołów podstawowych oraz uwolnienie ponad 3000 etatów przeliczeniowych lekarzy systemu, którzy będą mogli zasilić obsadę szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Projekt przewiduje również zmiany w zakresie funkcjonowania dyspozytorni, które mają być tworzone w liczbie nie większej niż:

  1. jedna w województwie do 2 mln mieszkańców;
  2. dwie w województwie od 2-4 mln mieszkańców;
  3. trzy w województwie powyżej 4 mln mieszkańców.

Dyspozytornie mają być jednostkami organizacyjnymi urzędów wojewódzkich. Będą przy nich działać stanowiska wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego oraz stanowiska lekarzy konsultantów zespołów ratownictwa medycznego.

Projekt dostępny jest tutaj

Związek Powiatów Polskich również zbiera uwagi do projektu. Można jest zgłaszać przy wykorzystaniu formularza (dostępnego TUTAJ) do 8 listopada br. na adres uwagi[at]zpp[dot]pl