Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

12 grudnia odbędzie się społeczne wysłuchanie publiczne w sprawie oświaty

Ogólnopolskie organizacje gmin i powiatów oraz we współpracy z organizacjami społecznymi, działającymi w sferze oświaty, organizują społeczne wysłuchanie publiczne ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi, które odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia br. w Warszawie.

Do udziału w wysłuchaniu organizatorzy zapraszają uczestników procesu legislacyjnego: kluby poselskie, Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także media. Wysłuchanie będzie też transmitowane on-line – w dniu wysłuchania.

Wniosek o przeprowadzenie sejmowego wysłuchania publicznego w tej sprawie, skierowany do wszystkich klubów poselskich, został odrzucony na posiedzeniu dwóch komisji sejmowych 30 listopada br. Poseł Zbigniew Dolata stwierdził podczas tego posiedzenia, że „wysłuchanie publiczne nie wniesie żadnych nowych elementów do dyskusji o stanie szkolnictwa”. Tymczasem raport z konsultacji społecznych, dołączony do rządowego projektu ustawy, nie zawiera informacji o argumentach przedkładanych przez uczestniczące w nich podmioty, dotyczących zmian strukturalnych w polskiej oświacie. Dlatego organizatorzy wysłuchania uważają, że posłowie – pracując nad projektami ustaw reformujących oświatę – powinni zapoznać się z opiniami licznych i reprezentatywnych środowisk samorządowych i społecznych. Możliwość ta została odrzucona, chociaż opinie te nie są tylko negatywne: kwestionując zamiar likwidacji gimnazjów, wspierają konieczność reformy szkolnictwa zawodowego.

Mimo to organizacje chcą przedstawić swoje stanowiska, poparte konsultacjami w gminach i miastach, szkołach, radach rodziców i wśród nauczycieli, w tym kadry kierowniczej szkół, a także środowiskach społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły. Pragną uczynić to jeszcze raz, w sposób uporządkowany, w jednym miejscu i czasie.

Więcej informacji oraz stanowiska organizacji i raporty eksperckie są dostępne po wejściu TUTAJ.

Transmisja dostępna jest TUTAJ.