Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Kongres Zdrowy obywatel, zdrowa Polska. Zaproszenie do udziału

Zapraszamy przedstawicieli środowisk samorządowych do udziału w I Kongresie Zdrowy obywatel, zdrowa Polska organizowanym przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, w dniach 29-30 września 2016r. w Warszawie w hotelu Sheraton. Kongres to ponad 20 sesji panelowych, w których weźmie udział ponad 300 czołowych ekspertów z zakresu ochrony zdrowia, medycyny, ekonomii oraz administracji publicznej.

Udział w Kongresie jest bezpłatny i można się jeszcze rejestrować do dnia 26 września br. poprzez stronę: http://kongreszdrowia.pl/rejestracja/

W trakcie dwudniowych obrad poruszone zostaną tematy ważne z perspektywy państwa i obywateli. Głównym celem Kongresu jest pokazanie, że silna gospodarka może opierać się jedynie na zdrowym społeczeństwie.

Jednym z tematów omawianych podczas Kongresu będzie kwestia przyszłości funkcjonowania szpitali w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem ekspertów uczestniczących w Kongresie szpitale powinny funkcjonować w systemie kontraktowania świadczeń przez płatnika publicznego z uwzględnieniem map potrzeb zdrowotnych, skorelowanej z możliwościami finansowymi płatnika oraz w oparciu o skalę ratingową podmiotów leczniczych.

O skali wyzwania, jakim jest odpowiednie ułożenie mapy szpitali w Polsce świadczy fakt, że z usług szpitali korzysta, co roku 7 mln pacjentów, czyli, blisko co piąty mieszkaniec naszego kraju. Do dyspozycji pacjentów jest ponad 180 tys. łóżek. We wszystkich szpitalach pracuje 205 tys. osób, w tym ponad 83 tys. lekarzy i 102 tys. pielęgniarek.

Siatka szpitali musi znaleźć punkt równowagi pomiędzy zapewnieniem odpowiedniego dostępu pacjentów do terapii, a kosztami i dostępnością sprzętu i specjalistów, których utrzymanie pochłania duże środki. Ważnymi, choć niedocenianymi interesariuszami w kwestii dostosowania panoramy szpitali do potrzeb pacjentów są samorządy oraz prywatne szpitale.

Zdaniem Pracodawców RP poziom dostępności do usług szpitalnych powinien być dostosowany do faktycznych potrzeb zdrowotnych na danym terenie, a osiągnięciu tego celu mają służyć mapy potrzeb zdrowotnych. Dziś, gdy proces tworzenia tych map jest w toku, kluczowym staje się odpowiedź na pytanie, z pomocą, których szpitali te potrzeby zabezpieczyć. Aby jej udzielić należy dokonać analizy, które ośrodki najlepiej dla pacjenta i najbardziej efektywnie z perspektywy systemu, pozwolą na realizację tego celu.

Eksperci są zgodni, że zapewnienie odpowiedniego dostępu do usług medycznych obywatelom w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest niemożliwe bez udziału sektora prywatnego. Przez 25 lat polski sektor prywatnych szpitali zainwestował w infrastrukturę i wyposażenie 7,5 mld zł. Dzięki temu tych pieniędzy nie musiał wykładać budżet państwa: czy to centralny, czy samorządy, a pacjenci uzyskali dostęp do opieki medycznej.

O tym jak ważne są to podmioty świadczy liczba realizowanych przez nie hospitalizacji, która osiągnęła na koniec roku 2015 osiągając poziom ponad 13,2 proc. wszystkich hospitalizacji w Polsce, a wskaźnik ten w ostatnich latach wciąż wzrastał. Chociaż samorządy nie otrzymują środków na opiekę zdrowotną, ale realizują ją kosztem innych obszarów, to dodatkowym problemem jest nowelizacja ustawy leczniczej, która wprowadza współpłacenie, czyli możliwość zakupu świadczeń przez samorząd rodzi bardzo wiele wątpliwości.

Więcej informacji o Kongresie na stronie: http://kongreszdrowia.pl/

Zapraszamy do udziału.