Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla zaawansowanych”

Zespół Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej zaprasza do udziału w seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla zaawansowanych” w ramach projektu ,,Laboratorium budżetu partycypacyjnego”, które odbędzie się w dniach 4-5 listopada w siedzibie ,,Stoczni" w Warszawie przy ulicy Brackiej 20B. Spotkanie będzie okazją do podjęcia refleksji nad sposobem funkcjonowania mechanizmu budżetu partycypacyjnego/obywatelskiego (BP) w miejscowościach, w których został on już uruchomiony.

Zaproszenie na seminarium skierowane jest do przedstawicieli samorządów miast, które mają doświadczenie w realizacji budżetu partycypacyjnego/obywatelskiego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańców miejscowości, którzy byli zaangażowani w realizację dotychczasowych edycji tego procesu w poszczególnych miejscowościach.

W ramach projektu ,,Laboratorium budżetu partycypacyjnego” w późniejszym terminie będziemy także organizować seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla początkujących” kierowany do przedstawicieli samorządów, które dopiero planują uruchomienie tego mechanizmu. O wydarzeniu tym będziemy jeszcze informować.

W założeniu organizatorów seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla zaawansowanych” ma służyć przede wszystkim dwóm celom. Po pierwsze, chcemy stworzyć okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów i refleksji, które pomogą Państwu udoskonalić procesy budżetów partycypacyjnych/obywatelskich w Państwa miejscowościach. Ponadto chcemy, aby umożliwiło uczestnikom nawiązanie kontaktów, które w przyszłości mogą doprowadzić do współpracy w obszarze działań partycypacyjnych.

FORMA I TEMATYKA SEMINARIUM

Seminarium będzie miało charakter warsztatowy - zapraszamy do  aktywnego udziału w rozmowie na temat tego, jak najlepiej zorganizować i przeprowadzić budżet partycypacyjny/obywatelski, ale też do czego w ogóle takie mechanizmy są w samorządach potrzebne, czy można stawiać przed nimi bardziej długofalowe cele niż współdecydowanie o wydatkowaniu środków w poszczególnych latach budżetowych. Podczas seminarium kluczowe będzie dzielenie się doświadczeniami i uczenie się od siebie nawzajem, stąd bardzo liczymy na gotowość do opowiadania o tym, co się udawało, bądź nie udawało w Państwa pracy oraz o tym, co sprawiało najwięcej trudności i może stanowić naukę także dla innych. Chcielibyśmy, aby spotkanie przyniosło wnioski i praktyczne wskazówki przydatne w dalszym rozwoju mechanizmów włączania mieszkańców w procesy decyzyjne w Państwa społecznościach.

Za punkt wyjścia do rozmowy potraktujemy niedawno wydany przez nas  dokument ,,Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce” (dostępny w wersji elektronicznej TUTAJ).

Wśród tematów szczegółowych, które będziemy chcieli poruszyć w trakcie seminarium będzie m.in. to, w jaki sposób wykorzystywać nowoczesne narzędzia technologiczne w procesach budżetów partycypacyjnych/obywatelskich. Podczas seminarium zaprezentujemy Państwu przykłady polskich i zagranicznych internetowych platform wspierających mechanizmy BP, a także zaprosimy do wspólnego zastanowienia się na jakich etapach BP i w jakiej formie wsparcie nowoczesnych technologii byłoby przydatne i wpływało korzystnie na funkcjonowanie procesów BP w Polsce.

Osobno pochylimy się także nad kwestią ewaluacji budżetów partycypacyjnych/obywatelskich - podzielimy się z Państwem doświadczeniami z ewaluacji dwóch procesów BP, którymi zajmujemy się w ,,Stoczni” oraz spróbujemy wspólnie wypracować wskazówki, które pozwolą Państwu ewaluować przebieg kolejnych edycji Waszych procesów BP.

ZGŁOSZENIA NA SEMINARIUM

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium ,,Budżet partycypacyjny dla zaawansowanych” prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line do 24 października. Formularz dostępny jest TUTAJ.

Ponieważ liczba miejsc na seminarium jest ograniczona, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji o liście uczestników po upływie terminu zgłoszeń.

 

INFORMACJE TECHNICZNO-LOGISTYCZNE

Seminarium odbędzie się w dniach 4-5 listopada (wtorek-środa) w Warszawie, w siedzibie Pracowni Badań i Innowacji Społecznych ,,Stocznia” przy ul. Brackiej 20b. Rozpoczniemy we wtorek 4 listopada o godz. 11. 00, a zakończymy następnego dnia ok. godz. 15. 00.

Chcielibyśmy móc zapewnić uczestnikom seminarium możliwość noclegu z 4 na 5 listopada. Dlatego prosimy o wstępną deklarację od osób zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu, czy  chciałyby  skorzystać z takiej możliwości. Prosimy o zaznaczenie odpowiedniej opcji w formularzu zgłoszeniowym - na tej podstawie będziemy w stanie określić zapotrzebowanie uczestników i po zakończeniu rekrutacji poinformować o dostępnych możliwościach. Pokrycie kosztów noclegu będzie dostępne wyłącznie dla osób uczestniczących w wydarzeniu przez dwa dni.

W przypadku zaistnienia potrzeby wsparcia w poniesieniu kosztów podróży na i z seminarium, prosimy o indywidualny kontakt drogą mailową na adres: abluj[at]stocznia.org[dot]pl (tytuł informacji ,,zwrot kosztów podróży na seminarium”). Niestety nie jesteśmy w stanie zagwarantować refundacji kosztów dojazdu wszystkim uczestnikom, jednak tym z uczestników, dla których jest to warunek wzięcia udziału w wydarzeniu, postaramy się pomóc w miarę naszych możliwości.

Pytania dotyczące seminarium prosimy kierować drogą mailową na adres abluj[at]stocznia.org[dot]pl lub telefonicznie (22) 100 55 94.