Kapituła Nagrody Pro Publico Bono
oraz
Związek Powiatów Polskich
mają zaszczyt zaprosić na uroczystą Galę Pro Publico Bono, która odbędzie się 11 Listopada o godz. 16.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas Gali poznamy laureata Nagrody Pro Publico Bono Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej.
Dokładnie piętnaście lat temu, 11 Listopada 1999 roku w Krakowie dla uczczenia dziesięciolecia Odrodzonej Rzeczypospolitej, ówczesny Prezes Rady Ministrów R.P. prof. Jerzy Buzek po raz pierwszy wręczył Nagrodę Pro Publico Bono. Nagroda ta, przyznana twórcom i organizatorom najlepszych dzieł społecznych, Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin” oraz Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, została ustanowiona dla uhonorowania obywateli, którzy w czasie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989 roku podjęli współdziałanie w celu tworzenia nowych instytucji społecznych, uznając to za misję swojej działalności obywatelskiej oraz sposób kształtowania odrodzonej Ojczyzny. Nagroda Pro Publico Bono od tamtej pory jest przyznawana co roku, a z okazji okrągłej rocznicy „jubileuszu Rzeczypospolitej” przyznawana jest Nagroda Pro Publico Bono Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej. W 2009 roku z okazji dwudziestolecia odrodzenia Niepodległości otrzymały je: Fundacja Ośrodka Karta, Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka oraz prof. Jerzy Regulski, twórca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, współautor polskiego ustroju samorządu terytorialnego.
25-lecie odrodzonej niepodległości Polski, które świętujemy w tym roku, to znakomita okazja by jeszcze raz przypomnieć, że prawdziwymi bohaterami odrodzonej Rzeczypospolitej –jej „twórcami”- jak każdorazowo głosi sentencja werdyktu Kapituły Nagrody, są ludzie, którzy na co dzień własnymi pomysłami, pracą twórczą w działalności; intelektualnej, artystycznej, pedagogicznej, charytatywnej, dyplomatycznej i zawsze także organizacyjno-gospodarczej oraz swoim zaangażowaniem na rzecz dobra wspólnego, tworzą to, co najcenniejsze: więzi społeczne, oparte na zasadach etyki solidarności i obywatelskiej samorządności.
11 Listopada poznamy tych, którzy werdyktem Kapituły Nagrody Pro Publico Bono zasługują na to, aby być traktowani za współczesnych „mistrzów pracy organicznej”- tych, którzy tworzą współczesne wzorce obywatelskiego patriotyzmu i kultury solidarności. Przesłanie ideowe Nagrody wyraża hasło Konwencji Obywatelskiej Pro Publico Bono: „Odrodzenie ducha-budowa wolności”, która odbywa się w tym czasie w Krakowie i w Jerzmanowicach- Przegini (7-11 Listopada). Hasło Konwencji nawiązuje do tytułu traktatu Mirosława Dzielskiego, filozofa i organicznika, którego dwudziestą piątą rocznicę śmierci obchodzimy także w tym roku. Sympozjum Pro Publico Bono, które jest jednym z głównych wydarzeń krakowsko-jerzmanowickiej Konwencji, odbędzie się 10 listopada w Hotelu Polskim, ul. Pijarska 17, w godz.10.30-14.30
Fundatorem grantów finansowych, które otrzyma laureat Nagrody oraz organizacje wyróżnione w konkursie o Nagrodę Pro Publico Bono Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej, jest tradycyjnie Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Gala Pro Publico Bono, podczas której Kapituła Nagrody zaprezentuje swój werdykt, ale jednocześnie dokona prezentacji Laureata jest częścią tegorocznego Festiwalu Kultury Pamięci- V Dni Kultury Solidarności. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Festiwalu można znaleźć na stronach www.dnikulturysolidarnosci.pl