Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

KWRiST: Z prac Zespołu ds. Finansów Publicznych

3 projekty przyjęte oraz zapowiedź spotkania w sprawie zasad rozliczania VAT to najważniejsze tematy poruszone na wrześniowym posiedzeniu.

Zespółu ds. Systemu Finansów Publicznych obradował się 21 września br. w siedzibie ministerstwa finansów.

Przyjęto na nim następujące projekty:

  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej ,
  • założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań Finansowych oraz o nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw,
  • rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych w „Loterii Paragonowej”.

VAT jednostek budżetowych

W sprawach różnych głos Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich wystosował prośbę, aby na kolejnym zespole w porządku obrad znalazł się problem podatku VAT. – 29 września przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości ma zostać rozpatrzona bardzo ważna sprawa - tłumaczył. Polski Naczelny Sąd Administracyjny złożył wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów. NSA pytał o to, czy jednostka organizacyjna gminy może być uznana za podatnika VAT w sytuacji, gdy wykonuje czynności charakterze innym niż organ władzy publicznej pomimo, że nie spełnia warunku samodzielności (niezależności). Teraz ma zapaść rozstrzygnięcie.

- Chciałbym, abyśmy porozmawiali o tym, jakie będą dla Polski skutki wyroku ETS – dodał. Ponadto 30 września przed NSA toczyć się będzie sprawa dotycząca rozliczeń VAT przez gminę i gminną jednostkę organizacyjną. - Prosiłbym jeszcze, aby w spotkaniu wziął udział minister Jarosław Neneman lub dyrektor departamentu VAT w ministerstwie – mówił Porawski.

Hanna Majszczyk współprzewodnicząca zespołu, wiceminister w resorcie finansów przyznała, że pomysł zarówno tematyki, jak i osób, które ze strony ministerstwa powinny wziąć z nim udział jest dobry . Zatem zaprosi do udziału ministra Nenemana.

Kłopotliwe koszty egzekucji

Kolejną ze spraw poruszonych na posiedzeniu zespołu była egzekucja w administracji. Danuta Kamińska, Skarbnik Miasta Katowice, przypomniała, że od maja ubiegłego roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów obowiązują nowe wzory tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (DzU z 2014 r. poz. 650). - Jednak jak wynika z wyroku sądowego, który otrzymaliśmy wzory te nie obejmują kosztów egzekucyjnych, jak do miało miejsce do tej pory – mówiła Danuta Kamińska. – Jest to problem dla wierzyciela, ponieważ podstawą wpisu do hipoteki jest tytuł wykonawczy, który w tym momencie nie ma kosztów egzekucji i chciałabym wyjaśnić, dlaczego nastąpiła taka zmiana we wzorach – kontynuowała. Hanna Majszczyk, współprzewodnicząca zespołu, wiceminister w resorcie finansów obiecała sprawę wyjaśnić.

W spotkaniu zespołu z ramienia Związku Powiatów Polskich udział wzięli: Ludwik Węgrzyn, Prezes ZPP, starosta bocheński; Walery Czarnecki, starosta lubański oraz Bernardeta Skóbel, radca prawny ZPP.