1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Celem ustawy było wprowadzenie rozwiązań służących wzmocnieniu instrumentów pracy z rodziną oraz stworzenie warunków stopniowego odchodzenia od modelu instytucjonalnej pieczy zastępczej na rzecz form zbliżonych do naturalnego środowiska rodzinnego. Pomimo tego, że ustawa weszła w życie zaledwie 4 lata temu była już wielokrotnie nowelizowana. Działania organów administracji publicznej w omawianym zakresie były również przedmiotem wielu kontroli i analiz.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom płynącym z powiatów Związek Powiatów Polskich podjął decyzję o przeprowadzeniu bezpłatnych warsztatów szkoleniowych dotyczących realizacji zadań z zakresu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Pierwsze trzy dni warsztatowe odbyły się: 8 grudnia w Starostwie Powiatowym w Legnicy (dla woj. dolnośląskiego), 9 grudnia w Starostwie Powiatowym w Prudniku (dla woj. opolskiego) oraz 10 grudnia w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie (dla woj. małopolskiego).
W ich trakcie trenerzy – pracownicy Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich – przekazali uczestnikom szkolenia usystematyzowaną wiedzę w zakresie aktualnego stanu prawnego, ze szczególnym uwzględnieniem nowelizacji jakie miały miejsce w ostatnim czasie oraz z uwzględnieniem wyników kontroli NIK, orzecznictwa sądów administracyjnych, informacji o realizacji ustawy przygotowywanej corocznie przez pracowników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz dobrych praktyk jednostek samorządu terytorialnego.
Warsztaty przeznaczone były dla pracowników jednostek samorządowych powiatów, miast i gmin odpowiedzialnych za ten sektor usług.
Kolejne warsztaty z tej tematyki planowane są już w styczniu przyszłego roku.