Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Nabywanie lasów przez JST bez prawa pierwokupu - sukces ZPP

Rząd planuje ograniczenia w obrocie gruntami leśnymi. Dzięki interwencji ZPP nie wpłyną one na zakup takich nieruchomości przez JST.

1 maja 2016 r. minie okres przejściowy, charakteryzujący się ograniczoną możliwością nabywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców. W ocenie rządu istnieje zagrożenie, że po tej dacie ziemia w Polsce będzie przedmiotem wzmożonego zainteresowania nabywców z innych krajów. To zaś może skutkować zahamowaniem w Polsce procesu poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, nadmierną koncentracją nieruchomości rolnych oraz prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o nieodpowiednich kwalifikacjach.

W odpowiedzi na to wprowadzono ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego z 4 marca 2016 r. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wskazane rozwiązania nie odnoszą się jednak do gruntów leśnych. Dlatego 10 marca br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło jeszcze projekt nowelizacji ustawy o lasach. Jego treść wraz z uzasadnieniem dostępna jest TUTAJ.

Projekt przewiduje ograniczenie obrotu lasami, zarówno państwowymi, jak i prywatnymi. Proponowane rozwiązania wzmacniają pozycję Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Zyskuje ono prawo pierwokupu i wykupu. Gdy prywatny właściciel lasu zechce go sprzedać, będzie musiał liczyć się z tym, że transakcja zostanie przeprowadzona dwuetapowo. Najpierw zostanie zawarta wstępna umowa u notariusza, następnie o transakcji zawiadomione będą Lady Państwowe. Potem trzeba będzie odczekać miesiąc. Jeżeli w tym czasie Lasy Państwowe nie zgłoszą chęci nabycia gruntu, to dojdzie do finalizacji sprzedaży, jeśli zaś będą zainteresowane lasem – to one go kupią. Jeśli nabycie lasu będzie następowało na podstawie innej umowy niż sprzedaż (np. darowizny), Lasy Państwowe będą mogły złożyć oświadczenie o nabyciu, korzystając z prawa wykupu.

Więcej w Dzienniku Warto Wiedzieć.