Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

19 grudnia w Warszawie, pod przewodnictwem Prezesa Marka Tramś, obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich

19 grudnia 2014 r. w Warszawie odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Obradom przewodniczył Prezes Zarządu Marek Tramś.

Jednym z podstawowych tematów było omówienie na posiedzeniach Zespołu ds. Edukacji KWRiST kwestia podziału subwencji oświatowej. Związek Powiatów Polskich zaprezentował twarde stanowisko, dzięki czemu udało się wywalczyć zwiększenie wskaźnika na szkolnictwo zawodowe. Jednocześnie uzyskano ustalenie wagi na Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze na poziomie 10, podczas gdy wyjściowa propozycja ministerstwa usytuowana była na 9,5.

Z kolei sprawa ustawy okołobudżetowej budzi olbrzymie kontrowersje. Dotyczy to przede wszystkim art. 32 tejże ustawy. Referujący zagadnienie Dyrektor Biura wskazał, że projekt tej ustawy został przekazany jedynie do Zespołu ds. Finansów Publicznych KWRiST, do tego tylko na dwa dni robocze przez posiedzeniem tego Zespołu. Niemal szokujący jest fakt, że nawet Rządowe Centrum Legislacyjne wyraziło swoje zastrzeżenia i obawy o niekonstytucyjności zapisu art. 32. Tak sformułowany zapis ogranicza swobodę jednostek samorządu terytorialnego co do wydatkowania środków subwencji ogólnej. Zgodnie z regulacją, która ma obowiązywać w roku 2015 na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, będzie musiało być wydane nie mniej niż kwota naliczona w ramach algorytmu podziału subwencji ogólnej. W obecnym stanie prawnym wydatki te nie są jednak odrębnie ujmowane w klasyfikacji budżetowej, co w praktyce uniemożliwiałoby kontrolę poziomu wydatków. Aby to umożliwić Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie dwóch rozdziałów, które mają służyć ewidencjonowaniu tych wydatków.

Dyrektor Biura ZPP poinformował Zarząd, że została przygotowana przez eksperta – prof. Ryszarda Piotrowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego dotycząca zgodności z Konstytucją RP art. 34 projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (druk nr 2854). Opinia jest korzystna dla samorządu i została przesłana do Prezydenta RP z prośbą o zablokowanie wejścia przepisu w życie. Jednocześnie Robert  Godek, Starosta Strzyżowski rozważy wystąpienie Powiatu Strzyżowskiego do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności art. 32 ustawy okołobudżetowej.

W dyskusji padła propozycja, zgłoszona przez Cezarego Gabryjączyka o przygotowanie i złożenie na ręce Pani Premier wniosek o odwołanie pani minister Hanny Majszczyk. Prezes Zarządu ZPP Marek Tramś, akceptując wniosek, polecił jego przygotowanie przez Biuro Związku. Pozwoli to także na zaproszenie do tej inicjatywy inne organizacje samorządów.

Zarząd podjął także decyzje personalne. I tak, z uwagi na to, że Piotr Lech został burmistrzem Milicza, stracił możliwość pełnienia funkcji delegata w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jego funkcję wolą Zarządu przejął Jan Grabkowski, Starosta Poznański. Reprezentację w Zespole ds. Struktury przejął Grzegorz P. Kubalski P. Kubalski, ekspert ZPP. Zastąpił on w tym obszarze Marka Wójcika, obecnie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Wolą Zarządu wszyscy dotychczasowi członkowie i zastępcy członków Komitetu Regionów Unii Europejskiej, którzy reprezentowali Związek, zostali ustanowieni ponownie jego reprezentantami, z wyjątkiem tych osób, które już nie są uprawnione do reprezentowania ZPP. W ich miejsce zostali wskazani nowi przedstawiciele.

Zarząd Związku podjął także uchwałę dotyczącą przyznania nagród pieniężnych Pro Publico Bono Laureatom i Wyróżnionym w konkursie.

Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął także projekt budżetu na rok 2015. Przedmiotem ustaleń były także sprawy logistyczne związane ze Zgromadzeniami Ogólnymi, które odbędą się w przyszłym roku.