Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Informacja z posiedzenia Zarządu ZPP

30 września 2014 r. obradował w Warszawie Zarząd Związku Powiatów Polskich. Obrady otworzył Prezes Zarządu Marek Tramś, witając przybyłych gości, w tym Piotra Zgorzelskiego, przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podkreślił, że 24 września członek Zarządu ZPP Cezary Gabryjączyk, Starosta Łaski, został Współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Prezes poinformował także zebranych, że Związek Powiatów Polskich otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Walki z Grypą za współpracę na polu działania przeciwko grypie.

W części merytorycznej Zarząd omówił przebieg procesu legislacyjnego. Zabierając głos w tej sprawie Piotr Zgorzelski, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wyraził pogląd, że najważniejszym wydarzeniem w ostatnim czasie było nawiązanie współpracy pomiędzy Komisją a nowym ministrem Administracji i Cyfryzacji Markiem Halickim. Niestety, jak to określił poseł, z Ministerstwem Finansów takiej współpracy wciąż nie ma. Omawiając przebieg procesu legislacyjnego Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej skupił się przede wszystkim na artykule 243 ustawy o finansach publicznych, jako kluczowym dla samorządów. Piotr Zgorzelski wyraził swój podziw dla ekspertów Związku Powiatów Polskich za ich aktywny udział w komisjach sejmowych. Podkreślił, że nie ma drugiej tak merytorycznej organizacji samorządów jak Związek Powiatów Polskich, który niestrudzenie zabiera głos w sprawach najważniejszych dla JST. Na zakończenie swojego wystąpienia Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podziękował ekspertom ZPP za cykliczne forum konsultacji samorządowych.

Po raz pierwszy w posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich wziął udział Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk. Dziękując za zaproszenie i możliwość wymiany poglądów podkreślił, że do końca bieżącego roku najważniejszym zadaniem jest wdrożenie pakietu onkologicznego i kolejkowego. Jędrzejczyk wskazał też, że będą zmiany w planie finansowym. Umożliwiają to oszczędności z refundacji, które rekompensują inne niedobory finansowe. Poruszając ważny dla starostów problem tzw. nadwykonań Prezes NFZ podkreślił, że są nadmierne wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjne i dlatego konieczne są przesunięcia środków. Stwierdził także, że jest mało środków, więc nadwykonania trzeba rozliczać w dłuższych terminach. Kontynuując swoje wystąpienie wskazał, że było konieczne utworzenie rezerwy na świadczenia transgraniczne, aby zapewnić finansowanie zadań z ustawy transgranicznej, która dopiero ma wejść w życie. Tadeusz Jędrzejczyk podkreślił też, że jego pragnieniem jest aby rozstrzyganie konkursów na świadczenia zdrowotne odbywało się na dwa lub trzy miesiące przed podpisaniem umowy. Prezes Marek Tramś wyraził radość ze spotkania z Tadeuszem Jędrzejczykiem i podkreślił, że jest on pierwszym prezesem NFZ, który spotkał się z ZPP i odpowiedział na pytania.

Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął stanowisko w sprawie niedofinansowania zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiaty oraz udzielił odpowiedzi Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania (oba dokumenty w załączeniu). Odpowiadając na propozycję dotyczącą współpracy przy realizacji projektu mającego na celu podniesienie sprawności administracyjnej obsługi procesów inwestycyjnych, stwierdzono, że ZPP może ten projekt promować jako dobrą praktykę.

Zarząd zapoznał się także z informacją o wykonaniu budżetu Związku Powiatów Polskich w pierwszej połowie roku 2014. 

Poniżej treść stanowisko ZPP w sprawie niedofinansowania zadadań z zakresu z zakresu administracji administracji rządowej realizowanych przez powiaty oraz odpowiedź na pismo Pełnomocnik ds. równego traktowania.