Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Informacja z posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich

W szóstym posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich obecnej kadencji, które odbyło się 18 maja br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie uczestniczyli szczególni goście: Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Tadeusz Sławecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Rozpoczynając obrady zebrani starostowie – członkowie Zarządu ZPP, Komisji Rewizyjnej ZPP oraz Przewodniczący Konwentów poszczególnych województw przyjęli zaproponowany porządek obrad. Zarząd został podzielony na trzy części.

Pierwsza z części, z udziałem Ministra Kosiniaka-Kamysza i innych przedstawicieli resortu pracy i polityki społecznej, dotyczyła kwestii związanych z obszarem działania tego ministerstwa.

Zebrani poruszyli następującą tematykę:

  1. efektywność powiatowych urzędów pracy – aktualne wyniki i konsekwencje;
  2. finansowanie zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmu otrzymywania środków i problemów z finansowaniem komisji orzekających;
  3. miejsce korporacji samorządowych w nowym modelu dialogu społecznego;
  4. udział powiatów w nowotworzonym systemie nieodpłatnego poradnictwa prawnego.

Minister Kosiniak-Kamysz zauważył, że odbiór powiatowych urzędów pracy się zmienia i zwiększa się chęć korzystania z ich usług zarówno z perspektywy szukających jak i dających pracę. Podziękował powiatom, które wzięły udział w konkursie podnoszenia efektywności funkcjonowania powiatowych urzędów pracy. Odnosząc się do finansowania zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności minister W. Kosiniak-Kamysz podkreślił, że będzie wnioskował do Ministra Finansów w sprawie uruchomienia rezerwy celowej na działanie tych zespołów. Mówił o tym, że kwestię ich niedofinansowania zgłaszali do resortu także wojewodowie. W dalszej części minister omówił także zmiany jakie wywoła wprowadzenie w życie ustawy o dialogu społecznym a także o nieodpłatnym poradnictwie prawnym.

W tej części posiedzenia uczestniczyli także dyrektorzy powiatowych urzędów pracy m.in. z Krosna i Rzeszowa.

Druga część Zarządu dotyczyła kwestii oświatowych. Udział w niej wziął wiceminister edukacji, Tadeusz Sławecki wraz z przedstawicielami tego resortu.

Podczas tej części uczestnicy omówili następujące kwestie:

  1. zwroty kwot z części oświatowej subwencji ogólnej w wyniku działań Urzędów Kontroli Skarbowej – konieczność zmian systemowych;
  2. problemy wynikłe na tle stosowania art. 32 ustawy okołobudżetowej;
  3. młodzieżowe ośrodki wychowawcze – funkcjonowanie i finansowanie;
  4. szkolnictwo zawodowe – dzień dzisiejszy i przyszłość.

Minister T. Sławecki tłumaczył, że w sprawach kontroli urzędów kontroli skarbowej, Ministerstwo Edukacji pełni jedynie rolę informacyjną, tj. przekazując dane zawarte w SIO, a rzeczywisty wpływ na te kontrole może mieć jedynie Minister Finansów oraz Dyrektorzy UKS. Informował, że jedyne co może w tej sprawie zrobić resort edukacji to zawnioskowanie do Ministerstwa Finansów o umorzenie spłat od jednostek, których postępowanie było niezawinione. Odnośnie art. 32 ustawy okołobudżetowej wiceminister T. Sławecki zauważył, że jego wprowadzenie było wynikiem protestów rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy nie narzekali na to, że ich dzieci otrzymują za mało pieniędzy, ale że te pieniądze do nich nie trafiają. Dyrektor Joanna Wrona z Ministerstwa Edukacji Narodowej wyjaśniła w jaki sposób resort stara się wspierać organy prowadzące, tak aby nie było wątpliwości co do tego jak wypełniać dane w SIO. Natomiast Dyrektor Jakubczak z Departamentu Analiz i Prognoz MEN podkreślił, że jednostki samorządu terytorialnego, mogą składać do Ministra Finansów wniosek o rozłożenie na raty spłaty subwencji oświatowej uznanej przez UKS za nienależnie pobraną. Odnosząc się do tematyki Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych wiceminister Tadeusz Sławecki zauważył, że kwestia subwencjonowania miejsc w gotowości jest dużym problemem, ponieważ nawet CBA włączyło się w tę sprawę, uznając za korupcjogenne przekazywanie tym placówkom subwencji za okres od skierowania wychowanka aż do jego fizycznego przyjęcia. Zdaniem wiceministra kwestia ta wymaga zmian ustawowych. Ostatnim tematem jaki poruszył wiceminister T. Sławecki było kształcenie zawodowe. Wskazał on, że aspekt teoretyczny tego zagadnienia jest wszystkim znany, potrzebne jest natomiast spotkanie mające na celu omówienie najważniejszych problemów kształcenia zawodowego i ustawicznego z jakimi borykają się organy prowadzące i omówienie tego na jakie środki mogą liczyć dla wsparcia szkół zawodowych. Zdecydowano, że posiedzenie Zarządu z udziałem wiceministra T. Sławeckiego, poświęcone głównie kształceniu zawodowemu, zostanie zaplanowane w najbliższym czasie.

W ostatniej – trzeciej, wewnętrznej części posiedzenia, starostowie zapoznali się z informacją z działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządów, przyjęli uchwały w sprawach bieżących oraz protokoły z posiedzeń Zarządów oraz materiały przyjęte podczas tych posiedzeń.

W sprawach różnych zebrani poruszyli temat zasad finansowania programów regionalnych. W posiedzeniu uczestniczył Aleksander Kornatowski, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, który przedstawił wniosek województw w sprawie poparcia przez Związek Powiatów Polskich zmiany legislacyjnej mającej na celu wprowadzenie zapisu decydującego o tym, że 5% dofinansowania będzie przekazywane tylko dla powiatów, które chcą realizować programy regionalne. Zarząd postanowił, że sprawa zostanie rozważona, zebrani skonsultują się z dyrektorami powiatowych urzędów pracy i podejmą decyzję w tej sprawie podczas internetowego posiedzenia Zarządu.

Już na zakończeniu odbyła się krótka dyskusja nad bieżącymi działaniami Związku. Dotyczyła ona przesądzeniu o konieczności złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności art. 32 ustawy okołobudżetowej. Starostowie rozmawiali także o kontynuacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, które nastąpią od 2017 roku – zdecydowano, że ta ostatnia kwestia będzie tematem pierwszego jesiennego posiedzenia Zarządu.