Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Informacja z posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich

15 czerwca 2015 r. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich. Posiedzenie było podzielone na trzy części.
W pierwszej części uczestniczył gospodarz, minister Andrzej Halicki, natomiast w całości obrad wiceminister Marek Wójcik.

Korzystając z obecności ministrów poruszono kwestie dotyczące budowy sieci szerokopasmowych i realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz regionalnego systemu ostrzegania.

Przedstawiciele Ministerstwa omówili każdą z osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ze szczególnym uwzględnieniem trzeciej osi oraz wskazali w jakim zakresie samorządy będą mogły stać się jego beneficjentem. Z przedstawionych informacji wynikało, że poza jednostkami samorządu terytorialnego, z programu będą mogły skorzystać także związki i stowarzyszenia JST oraz partnerstwa organizacji pozarządowych z samorządami. Do korzyści jakie niesie realizacja programu przedstawiciele resortu zaliczyli: lokalną diagnozę, efekty płynące ze szkoleń z e-usług prowadzonych dla mieszkańców oraz tworzącą się w ten sposób grupę przeszkolonych trenerów, którzy będą kontynuowali edukację cyfrową po zakończeniu projektu.

Omawiając Regionalny System Ostrzegania minister Andrzej Halicki podkreślał, że jest to nowatorski system. Z jego wypowiedzi wynikało, że system ten daje możliwość informowania o zagrożeniach meteorologicznych, hydrologicznych a także drogowych. Aplikacja zawiera też poradnik tłumaczący jak postępować w sytuacji zagrożenia. Jest ona dostępna na stronie internetowej ministerstwa a także można pobrać ją na telefon komórkowy. System jest usługą bezpłatną, ogólnopolską i umożliwiającą powiadomienie obywateli o lokalnych zagrożeniach. Od początku roku wygenerował blisko dwa tysiące powiadomień i prawie czterysta ostrzeżeń. Wiceminister Marek Wójcik dodał, że powiaty pełnią znaczącą rolę w zakresie działania tego systemu, ponieważ to powiatowe centra zarządzania kryzysowego przekazują informacje do centrów wojewódzkich o pojawiających się zagrożeniach. Jest to dla powiatów dodatkowe narzędzie pomagające w utrzymaniu bezpieczeństwa.

Marek Wójcik przedstawił również nowe rozwiązania legislacyjne wzmacniające funkcjonowanie samorządu powiatowego. Wspomniał o:

  1. zmianie ustawy o samorządzie gminnym i o zmianie niektórych innych ustaw dotyczącej centrów usług wspólnych oraz tworzenia związków powiatowo-gminnych;
  2. utrzymaniu dotychczasowych zasad przyznawania środków na drogi w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, w tym poinformował o miliardzie złotych, który na ten cel ma zostać wydatkowany;
  3. zakończeniu prac nad ustawą zmieniającą Prawo energetyczne;
  4. poradnictwie prawnym, które stanie się nowym zadaniem powiatów;
  5. ustawie o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw, w której nie znajdzie się założenie dotyczące bezpośredniego wyboru starosty ani utworzenia jednoosobowego organu wykonawczego w powiecie;
  6. planowanych zmianach w zakresie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych oraz Samorządowych Kolegiach Odwoławczych.

W dalszej części wiceminister Marek Wójcik opowiedział o stanie prac nad przepisami, które zakładają tworzenie nowych miast na prawach powiatu. W wyniku dyskusji Zarząd ZPP podjął decyzję o przedstawieniu jednoznacznie krytycznego stanowiska Związku wskazującego na psucie ładu kompetencyjnego jednostek samorządu terytorialnego. Stanowisko to zostanie zaprezentowane Komisji Sejmowej Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Klubom Parlamentarnym.

W kolejnej części wiceminister poinformował, że znakomicie przyspieszyły prace Komisji Heraldycznej oraz, że rusza praca Komisji Uwłaszczeniowej.

Odnośnie środków związanych z odbudową infrastruktury drogowej zniszczonej przez powodzie, wiceminister wskazał, że nastąpią zmiany w dzieleniu środków przekazywanych na ten cel. W tym zakresie planuje się, aby promesy niewykorzystane przez samorządy (np. w wyniku oszczędności po przetargowych) wracały do budżetu i były dzielone w na nowo rozpisanym konkursie.

Poruszona została także kwestia współpracy resortu administracji i cyfryzacji ze Związkiem Powiatów Polskich w tworzeniu Instytutu Samorządowego. Po dyskusji nad formą prawną działania instytutu, który ma być jednostką budżetową sfinansowaną przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, a także jego planowanej działalności, Zarząd wstępnie zdecydował, że Związek Powiatów Polskich przystąpi do tego przedsięwzięcia.

W drugiej części posiedzenia udział wziął Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podziękował on za zaproszenie i możliwość przysłuchiwania się obradom Zarządu. Omówił inicjatywę Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się po raz pierwszy w tym roku w Krakowie. Przewodniczący zaprosił też wszystkich samorządowców do udziału w przyszłorocznym Kongresie, który odbędzie się 4-6 kwietnia 2016 r. także w Krakowie. Ponadto zaprosił wszystkich przedstawicieli administracji lokalnej na Forum Ekonomiczne, które odbędzie się w Krynicy.

W trzeciej części posiedzenia, starostowie zapoznali się z informacją z działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządów, przyjęli także protokoły z posiedzeń poprzednich Zarządów oraz materiały przyjęte podczas tych posiedzeń. W sprawach różnych omówiono kwestię powołania przy Ministrze Finansów zespołu ds. korygująco-wyrównawczych w którego skład z ramienia Związku Powiatów Polskich Zarząd delegował: starostę kluczborskiego, Piotra Pośpiecha; zastępcę Dyrektora Biura ZPP, Grzegorza Kubalskiego oraz starostę ostrołęckiego, Stanisława Kubła (w charakterze zastępcy).

Drugim, z poruszonych w sprawach różnych, tematem była ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Wiceminister Marek Wójcik zaproponował zorganizowanie spotkania w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Członkowie Zarządu zdecydowali, że Związek podejmie działania zmierzające do włączenia do ustawy o publicznym transporcie zbiorowym prawa wyłącznego. Przesądzono także o podjęciu działań w kierunku przesunięcia wejścia w życie zmian w ustawie, z obecnie wskazanego 1 stycznia 2017 r. o kilka lat.

Na koniec posiedzenia podjęto także temat konfliktu powiatu giżyckiego z Grupą Nowy Szpital. W konsekwencji informacji przedstawionych przez wicestarostę giżyckiego, Mirosława Drzażdżewskiego, podjęto uzgodnienia o wsparciu powiatu w tej sprawie.