Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Informacja z posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich

W dniach 30 listopada – 1 grudnia br. Zarząd Związku Powiatów Polskich obradował w Bochni.

Przedstawiciele Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Przewodniczący Konwentu zostali zaproszeni przez gospodarza tego terenu Prezesa Ludwika Węgrzyna, starostę bocheńskiego.

W pierwszej części posiedzenia zebrani przyjęli Informacje o działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządu oraz protokoły z posiedzeń Zarządu Nr 12/15 i Nr 13@/15, a także materiały przyjęte podczas tych posiedzeń.

Kolejno podjęto uchwały: w sprawie przyjęcia projektu budżetu na rok 2016 oraz w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie wydatku związanego z organizacją XX Zgromadzenia Ogólnego ZPP w części dotyczącej usługi hotelowej, gastronomicznej oraz konferencyjnej.

Zarząd podjął także decyzje organizacyjne w sprawie przygotowania XX Zgromadzenia Ogólnego ZPP i zatwierdził projekt programu, projekt porządku obrad oraz formularz zgłoszenia delegata na XX ZO ZPP.

Następnie zebrani poruszyli kwestie merytoryczne, dotyczące sytuacji samorządów powiatowych.

Jako pierwszy wywołany został temat algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2016. Z uwagi na liczne głosy sugerujące konieczność ujęcia w rezerwie oświatowej finansowania wielu zadań m.in. nauczania indywidualnego czy też dostosowywania obiektów szkolnych do nowych wymagań przeciwpożarowych zdecydowano, że powiaty powinny przesłać do Biura ZPP wszystkie propozycje z tym związane. W konsekwencji zostaną one przeanalizowane przez pracowników Biura, a następnie przedstawione na Zespole ds. Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Takie rozwiązanie pozwoli na to, aby ZPP mógł dążyć do uruchomienia przez rząd pomocy na sfinansowanie zadań na które subwencja nie jest przewidziana. Odniesiono się także do wniosku w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 32 ustawy okołobudżetowej. Wiceprezes Robert Godek, starosta strzyżowski w imieniu swoim oraz swojego powiatu – jako wnioskodawca, podziękował za obecność Prezesa i pracowników Biura w Strzyżowie i sfinalizowanie tej sprawy poprzez złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Co do obowiązywania przepisu art. 32 zrodziła się wątpliwość, jakie konsekwencje przyniesie powiatom niewydatkowanie wszystkich środków w myśl dyspozycji zawartej w powołanym przepisie. Jak wytłumaczył Grzegorz Kubalski, zastępca Dyrektora Biura ZPP jeżeli chodzi o konsekwencje niewydatkowania środków to występuje w tej materii problem, bowiem ze złamaniem nie wiążą się żadne konsekwencje prawne dla jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku kontroli NIK zostanie jednak wskazane jednostce samorządu uchybienie prawa w związku z niewydatkowaniem środków. Kierownik jednostki może odpowiadać z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Kolejny z poruszonych, podczas Zarządu, tematów dotyczył możliwości informatyzacji zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej ze szczególnym uwzględnieniem sprawozdawczości. W tej części posiedzenia udział wzięli przedstawiciele serwisuprawa.pl. Michał Żurkowski omówił specyfikę działania grupy serwisprawa.pl a także produktu do zarzadzania punktami nieodpłatnej obsługi prawnej prowadzonymi przez powiaty. Wskazał on na bezpieczeństwo takiego rozwiązania chociażby w kontekście ochrony danych osobowych. Przedstawiciel serwisu przedstawił także ofertę cenową produktu, jednakże po dyskusji z zebranymi zdecydowano, że firma przygotuje specjalną ofertę dla wszystkich powiatów, która zostanie omówiona na spotkaniach starostów w ramach konwentów poszczególnych województw.

Z uwagi na bardzo ważne zagadnienie jakim dla powiatów są szpitale dyskusja dotycząca kontraktowanie przez szpitale powiatowe usług medycznych w 2016 r. była bardzo ożywiona. Prezentację dotyczącą finansowania tych szpitali omówił Marek Wójcik. Zebrani jednogłośnie przyjęli stanowisko w którym Związek Powiatów Polskich domaga się m.in. jednoznacznego określenia roli jaką w systemie ochrony zdrowia powinny pełnić szpitale powiatowe, urealnienia wyceny poszczególnych świadczeń i równego traktowania wszystkich podmiotów udzielających świadczeń szpitalnych, zabezpieczenia środków na podwyżki dla pielęgniarek z innego źródła niż ogólna pula środków pozostających aktualnie w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zwrócono uwagę na konieczność zmiany zasad wypłaty środków na podwyżki tak, aby były one przekazywane zaliczkowo – z wyprzedzeniem, ponieważ obecny system wymusza na szpitalach powiatowych nawet kilkudziesięciodniowe kredytowanie wypłaconych w ramach wynagrodzeń podwyżek. Ponadto w związku z planami rządu dotyczącymi ratownictwa medycznego zwrócono uwagę na konieczność pozostawienia (lub odpowiednio – przywrócenia) ratownictwa medycznego w strukturach szpitali powiatowych.

Jako ostatni temat pierwszego dnia obrad przedstawiciel Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Piotr Mikiel omówił zagadnienie wprowadzenia nowego zawodu kierowca-mechanik jako perspektywa dla rynku pracy.

W związku z wydarzeniami politycznymi jakie miały miejsce w ostatnim czasie za zasadne uznano także przeprowadzenie dyskusji nad problemami funkcjonowania samorządu powiatowego w perspektywie rozpoczynającej się kadencji parlamentu. Tematem tym rozpoczęto drugi dzień obrad. Podstawowe zagadnienia w tym temacie omówił Grzegorz Kubalski. Dyrektor odniósł się głównie do deklaracji z expose Premier Beaty Szydło. Omówiono kwestie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), likwidacji gimnazjów, likwidacji godzin karcianych dla nauczycieli i dostosowania szkolnictwa zawodowego do rynku pracy. W obszarze zdrowia dyrektor Kubalski zwrócił uwagę na to, że jak wskazała Pani Premier dotychczasowy model organizacji finansowania służby zdrowia się nie sprawdził oraz, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk i jako ostatni element powrót do budżetowego finansowania szpitali.

W drugiej prezentacji dyrektor Kubalski wskazał na kluczowe postulaty powiatów na najbliższą kadencje parlamentu w zakresie ustroju, finansów, drogownictwa i transportu, edukacji, ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Odnosząc się jeszcze do kwestii wynagrodzeń dla pielęgniarek podjęto zagadnienie personelu medycznego, zatrudnionego w domach pomocy społecznej. W wyniku omówienia tematu Zarząd przyjął stanowisko w sprawie finansowania wynagrodzenia pielęgniarek w domach pomocy społecznej.

Na zakończenie posiedzenia zebranym w ramach spraw różnych zostały jeszcze przedstawione trzy dokumenty:

  1. Pismo powiatu Kętrzyńskiego w sprawie udzielenia przez ZPP wsparcia finansowego na wydanie albumu „Powiat Kętrzyński w starych pocztówkach”
  2. Pismo Przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przygotowanie opracowania dotyczącego diagnozy stanu polskiego rolnictwa oraz propozycji konkretnych rozwiązań wskazanych problemów.
  3. Pismo MZ w sprawie konieczności ustalenia zmian jakich wymaga polski system ochrony zdrowia.

Na tym zakończono posiedzenie Zarządu w Bochni.