Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Informacja z posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich

29 lutego br. w Warszawie odbyło się pierwsze w tym roku stacjonarne posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. Obradom przewodniczył prezes Zarządu ZPP, Ludwik Węgrzyn. Gościem spotkania był Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Posiedzenie podzielone było na dwie części: pierwsza, z udziałem przedstawiciela resortu, w czasie której debatowano nad zadaniami powiatów z zakresu infrastruktury i budownictwa, oraz druga, tzw. wewnętrznej, związana z zadaniami statutowymi Związku.

Prezes Ludwik Węgrzyn otworzył posiedzenie i przywitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa powitania skierował do wiceministra Tomasza Żuchowskiego. Następnie przedstawił główne problemy związane z zadaniami powiatów w zakresie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zarządzania drogami. Zwracając się do wiceministra infrastruktury i budownictwa, prezes Ludwik Węgrzyn przedstawił postulaty koniecznych zmian jakie powinny mieć miejsce w ww. zakresie, w tym mówił o niezbędnej nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Następnie głos zabrał Tomasz Żuchowski. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy strony rządowej z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Minister zauważył, że najważniejszy jest dialog i współpraca ze wszystkimi szczeblami samorządu. W odpowiedzi na pytania prezesa Zarządu ZPP, wiceminister Żuchowski przedstawił plany resortu infrastruktury i budownictwa w zakresie obszarów pozostających w gestii powiatów. Mówił o tym, że:

  • Resort pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami dotyczącymi administracji architektoniczno-budowlanej i procesem inwestycyjnym. Rozwiązania te mają pozwolić na dokonanie zmian systemowych, a nie jedynie doraźnych czy punktowych.
    Do końca bieżącego roku resort przygotuje projekt regulacji, który ma „usprawnić skostniały system instytucjonalny” i pobudzić inwestycje. Projekt zostanie skonsultowany ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, w tym samorządami. Minister oznajmił, iż nie zostaną powołane żadne dodatkowe jednostki, komisje czy inne ciała, które miałyby pracować nad tym projektem – zostanie on przygotowany przez ministerstwo w ramach prac własnych.
    Ponadto, Tomasz Żuchowski zapowiedział, że ze środków POWER zorganizowane zostaną szkolenia dla pracowników powiatów, które będą miały na celu wyeliminowanie odmiennych interpretacji przepisów regulujących funkcjonowanie administracji architektoniczno-budowlanej.
  • W zakresie budowy dróg podstawowym problemem jest jednoznaczne i kategoryczne rozgraniczenie infrastruktury (w tym gminnej i powiatowej). Teoretycznie klasyfikacja dróg jest jasna, ramy ustawowe są znane i każda JST ma świadomość, za jakie drogi odpowiada, ale w praktyce występują trudności.
    W kwestii finansowania dróg  przypomniał, że przyjęty 8 września 2015 roku Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych zakłada podział kwoty 4 mld zł w następujący sposób: 2016 rok - 800 mln, 2017 rok - 1 mld, 2018 rok – 1,1 mld, 2019 rok – 1,1 mld.
  • W odniesieniu do wprowadzenia prawa wyłącznego w zakresie publicznego transportu zbiorowego, wiceminister poinformował, że zgodnie ze stanowiskiem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prawo wyłączne jest niezgodne ze swobodą świadczenia usług na terenie powiatu czy gminy. Informował, że jednocześnie w Senacie trwają prace nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która ma rozwiązać wszystkie aktualne problemy związane ze stosowaniem ustawy.

Po przedstawieniu stanowiska Ministerstwa, prezes Zarządu ZPP Ludwik Węgrzyn otworzył dyskusję. Członkowie Zarządu mogli odnieść się do słów wiceministra oraz przedstawić inne, nie poruszane dotychczas kwestie. Starostowie zwracali uwagę m.in. na:

  • konieczność weryfikacji podziału środków finansowych na przebudowę dróg,
  • rozważenie możliwości przywrócenia do Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne brzmienia sprzed 25 marca 2015 roku, zwłaszcza w zakresie określenia szerokości pasa drogowego,
  • potrzebę dokonania zmian w uiszczaniu opłaty administracyjnej w taki sposób, by opłatę administracyjną otrzymywał urząd, który rzeczywiście wykonuje określone czynności czy zadania,
  • potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie części zapisów „nowej” ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 1 stycznia 2017 roku, z uwagi na bardzo zróżnicowany poziom dostosowania samorządów do spełnienia warunków tam zawartych,
  • brak aktów wykonawczych do „nowej” ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, co może spowodować istotne problemy - aktualnie obowiązujące rozporządzenia będą obowiązywały tylko do końca 2016 roku.

Na zakończenie pierwszej części posiedzenia, prezes Ludwik Węgrzyn podziękował wiceministrowi Tomaszowi Żuchowskiemu za przybycie i podzielenie się uwagami i wiedzą z członkami Zarządu ZPP oraz zaprosił go na najbliższe Zgromadzenie Ogólne ZPP.

Po części poświęconej rozważaniom zagadnień związanych z infrastrukturą i budownictwem, członkowie Zarządu przeszli do dalszych punktów porządku obrad. Zarząd ZPP przyjął informację o działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządu oraz protokoły z poprzednich posiedzeń Zarządu. Zatwierdzono również sprawozdanie z wykonania budżetu Związku Powiatów Polskich za rok 2015 wraz ze sprawozdaniem finansowym za rok 2015, sporządzonym na podstawie ustawy o rachunkowości.

Członkowie rozpatrzyli projekt budżetu ZPP na rok 2016, przedstawiony przez dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, Rudolfa Borusiewicza. Po krótkiej dyskusji przyjęto projekt budżetu Związku Powiatów Polskich na rok 2016, który zostanie zatwierdzony podczas Zgromadzenia Ogólnego.

Kolejnym punktem agendy było zgłaszanie propozycji stanowisk, jakie winien podjąć Zarząd ZPP w sprawach istotnych z punktu widzenia interesów powiatów. Dyrektor Rudolf Borusiewicz poprosił o przesyłanie propozycji do Biura ZPP, celem dokonania analizy i przeprowadzenia konsultacji. Członkowie Zarządu ZPP zwrócili uwagę na konieczność wyrażenia jednoznacznego stanowiska w sprawach z zakresu ochrony zdrowia, oświaty i geodezji.

Zarząd dyskutował i przyjął sprawozdanie z działalności Związku Powiatów Polskich w 2015 roku.

Przyjął także uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie wydatku o wartości powyżej 20.000 zł i na zbycie środka trwałego, a także dotyczącą Powiatu Złotoryjskiego.

Na tym zakończono posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Galeria z posiedzenia Zarządu ZPP dostępna jest TUTAJ.