W dniach 21 i 22 października obradował Zarząd Związku Powiatów Polskich. Przedmiotem obrad były m.in. możliwości włączenia samorządów powiatowych w budowę sieci szerokopasmowej w Polsce, a problem ten został przedstawiony przez Bogdana Dombrowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Zarząd przyjął stanowisko w sprawie poselskiego projektu o powiecie metropolitalnym. W stanowisku tym czytamy: Związek Powiatów Polskich dostrzega potrzebę prawnego unormowania zasad funkcjonowania obszarów metropolitalnych, rozumianych jako narzędzie do podwyższenia jakości i dostępności usług publicznych dla obywateli. Jedną z tego typu propozycji jest poselski projekt ustawy o powiecie metropolitalnym. Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia tę propozycję, bowiem w naszej ocenie projekt ten nie spełni stawianych przed nim oczekiwań.
Dużo czasu poświęcono także na dyskusję nad przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektem ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Uwagi Związku Powiatów Polskich w tej sprawie zostaną w najbliższych dniach przekazane w oficjalnie przez Marka Tramś, Prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Zarząd dyskutował także stanowisko w sprawie przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.
Zarząd zajął także stanowisko w sprawie aneksowania przez szpitale powiatowe umów na świadczenia opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czytamy w nim m.in.: zwracamy się z apelem do Ministra Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, o podjęcie działań gwarantujących szpitalom powiatowym w 2014 r. środków nie niższych niż wynikających z umów na rok 2013 powiększonych o co najmniej 5 proc. (co jest związane z podwyżką kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych wynikającą z inflacji oraz zwiększania przez regulatora i płatnika standardów zatrudnienia i wyposażenia podmiotów leczniczych).
Zarząd Związku zapoznał się także z propozycją zmian przepisów zmieniającą zakres zadań realizowanych przez samorządy z zakresu geodezji i kartografii. Propozycje te przedstawili Zarządowi Kazimierz Bujakowski, prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Główny Geodeta Kraju oraz jego doradca Witold Radzio.
Zarząd dyskutował także w sprawie pisma z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zawierającego prośbę o zarekomendowanie PUP-om korzystania z prowadzonych przez PFRON projektów dotyczących serwisów internetowych PUP.
Zarząd przyjął także projekt budżetu Związku Powiatów Polskich na rok 2014. Projekt ten podlega zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Ogólne Związku.