Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Echa z posiedzenia plenarnego KWRiST

23 projekty aktów prawnych z pozytywną opinią, jeden z negatywną i jeden odesłany na zespół – to bilans marcowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 30 marca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom współprzewodniczyli: Mariusz Błaszczak, minister administracji i spraw wewnętrznych oraz Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Zbigniew Deptuła, starosta makowski, członek zarządu ZPP; Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski, członek zarządu ZPP oraz Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP i jego zastępca Grzegorz Kubalski.

Przetargi w Sejmie

Posiedzenie rozpoczęło się od dyskusji na temat projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. Dokument ten przed posiedzeniem plenarnym Komisji analizowany był podczas prac trzech zespołów roboczych. Miał wówczas inną treść niż ta, która trafiła do Sejmu. Pozytywna opinia Komisji wyrażona na posiedzeniu plenarnym została zatem wydana już post factum. Jednakże w wersji, która trafiła do Sejmu osiągnięto pewien kompromis w zakresie regulacji dotyczących zamówień wewnętrznych (in house).

Właśnie problematyce zamówień wewnętrznych towarzyszą kontrowersje. - Z żalem stwierdzamy, że są one podnoszone gównie przez lobby dużych zagranicznych koncernów, zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarki Odpadami. Nie mają one żadnego pokrycia w faktach – co więcej, dane zebrane przez Ministerstwo Środowiska wskazują, że w gminach, gdzie podmioty zbierające odpady komunalne wyłoniono w przetargach bez udziału firm komunalnych: stopień odzysku jest mniejszy, opłaty śmieciowe są wyższe, stopień zmonopolizowania rynku jest większy, niż w gminach, gdzie odbiór odpadów komunalnych jest organizowany przez firmy komunalne, w większości zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarki Odpadami – mówił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Ministerstwo Środowiska wspiera samorządowców w postulacie rezygnacji z przepisu art. 6e ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w jego dotychczasowym brzmieniu.

- Zaproponowane przez rząd rozwiązanie kompromisowe umożliwia – zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej – udzielenie zamówienia wewnętrznego także w zakresie odbierania odpadów komunalnych, podobnie jak w pozostałych dziedzinach lokalnych usług publicznych, zapewniając jednocześnie pełną przejrzystość działania - podawał Andrzej Porawski.

Strona samorządowa popierając projekt w wersji przedłożenia rządowego będzie na ręce marszałka Sejmu wnosiła jeszcze, aby

  • regulacje dotyczące związków międzygminnych i spółek komunalnych rozszerzyć na porozumienia międzygminne
  • warunek dotyczący 90% działalności w podmiocie zależnym dotyczył wszystkich powszechnych usług publicznych, stanowiących zadania własne JST.

Prawo pierwokupu – uwagi powiatów

Członkowie Komisji Wspólnej zajmowali się także projektem ustawy o zmianie ustawy o lasach przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska. Od 1 maja br. obywatele państw unijnych bez zezwoleń będą mogli nabywać nie tylko grunty rolne, ale i leśne. Dlatego rząd planuje ograniczyć obrót lasami prywatnymi i państwowymi. W przygotowanym 10 marca br. projekcie nowelizacji Lasy Państwowe zyskać mają prawo pierwokupu wszystkich gruntów leśnych. Dotyczyć to ma także sytuacji, kiedy to jednostki samorządu terytorialnego chcą kupić lub sprzedać grunt leśny. 15 marca br. strona samorządowa otrzymała projekt nowelizacji do zaopiniowania. Zdaniem Związku Powiatów Polskich takie rozwiązanie jest niezrozumiałe.

- Co do całości rozwiązania nasza opinia jest pozytywna. Jednakże zwracam uwagę na rzecz następującą. Jednostki samorządu terytorialnego stanowią element władzy publicznej. W związku z czym, o ile można jeszcze zrozumieć objęcie prawem pierwokupu sytuację, gdy jednostka samorządu terytorialnego zbywa grunt leśny na rzecz osób fizycznych, to dla nas całkowicie niezrozumiałe jest przewidywanie prawa pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa w sytuacji, gdy jednostka samorządu terytorialnego jest nabywcą nieruchomości – apelował Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura ZPP. – Wydawałoby się, że w takiej sytuacji mamy dostateczną gwarancję bezpieczeństwa lasu. Wiadomo, że jeśli mamy do czynienia z nabyciem lasu przez JST, to ma to związek z realizowaniem zadań publicznych – podawał. – Dlatego prosimy, aby w katalogu wyłączeń od prawa pierwokupu znalazło się nabycie gruntu leśnego przez JST – mówił Grzegorz Kubalski.

W odpowiedzi wiceminister środowiska Mariusz Gajda zapewnił, że wyłączenie takie zostanie zastosowane. Dzięki temu nie powstanie nadmierna reglamentacja w obrocie lasami, która mogłaby negatywnie wpływać na prace JST.

Więcej w Dzienniku Warto Wiedzieć.