Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Po grudniowym posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

56 projektów uzgodnionych, dwa z negatywną opinią, dwa odesłane na zespoły robocze – to bilans ostatniego tym roku posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 14 grudnia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom współprzewodniczyli – Sebastian Chwałek, wiceminister w resorcie administracji i spraw wewnętrznych oraz Marek Olszewski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Edmund Kaczmarek, członek zarządu ZPP, starosta jędrzejowski; Zbigniew Deptuła, członek zarządu ZPP, starosta makowski; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

Polityka spójności

Pierwszym z omawianych przez zgromadzonych dokumentów był projekt nowelizacji ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 autorstwa Ministerstwa Rozwoju. Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju wyjaśnił, że proponowane zmiany są wynikiem nowego podejścia kierownictwa resortu. Celem jest wprowadzenie usprawnień, uproszczeń i zapewnienie efektywnego wykorzystania środków unijnych. Propozycje są odpowiedzią na wnioski przedsiębiorców, instytucji, organizacji pozarządowych, czyli podmiotów zaangażowanych we wdrażanie i użytkowanie środków obecnej perspektywy finansowej. Do najważniejszych regulacji upraszających aplikowanie po środki należą: ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do skutecznego złożenia wniosku o dofinansowanie; rozgraniczenie kryteriów wyboru projektów od warunków formalnych, które będą mogły być uzupełnione przez wnioskodawcę na wezwanie właściwej instytucji; rezygnacja z instytucji wytycznych programowych dla poszczególnych programów operacyjnych, utrzymanie jedynie wytycznych horyzontalnych (aby nie rozpraszać wytycznych na poszczególne regiony). To także podział konkursów na rundy, co w ocenie rządu powinno przyspieszyć certyfikację środków unijnych, czy możliwość wycofania protestu, zmiany w zasadach realizacji projektów partnerskich, wprowadzenie przepisów regulujących pewne aspekty dotyczące pomocy zwrotnej projektów. Projekt uzyskał pozytywną opinię KWRiST.

Więcej w Dzienniku Warto Wiedzieć.