3 i 4 listopada br. w Gorlicach odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu pt. „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów”. Głównym realizatorem projektu jest Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich.
Częścią wydarzenia było spotkanie członków utworzonej w ramach projektu Grupy Wymiany Doświadczeń, w której skład wchodzą przedstawiciele 7 powiatów z różnych części Polski.
Uczestnicy grupy zidentyfikowali obszerną listę czynników decydujących o możliwości tworzenia w powiecie pro-jakościowego systemu oświaty. Część z czynników wiąże się z zewnętrznymi uwarunkowaniami prawno-finansowymi. Na pozostałe samorządy mogą jednak wpływać, wykorzystując posiadane kompetencje i umiejętności zarządcze. Następnie zidentyfikowane czynniki uporządkowane zostały w trzech powiązanych ze sobą grupach: planowanie, zasoby i współpraca.
Każdy z czynników został scharakteryzowany pod trzema względami: możliwości skutecznego oddziaływania samorządu; identyfikacji narzędzi zarządczych, z których organ prowadzący może skorzystać; rozpoznania barier i deficytów ograniczających działania JST w danym zakresie.
Uczestniczy grupy wymiany doświadczeń sformułowali również uwagi i rekomendacje wobec programu doradczo-szkoleniowego. Autorzy programu powinni je uwzględnić, tak, aby przygotowany program odpowiadał potrzebom samorządowców i jednocześnie skutecznie promował opłacalność idei dbania o jakość. W grudniu pierwsza wersja programu ma być przekazana uczestnikom grup wymiany doświadczeń, aby mogli ją ocenić.