58 projektów aktów prawnych z pozytywną opinią, 8 odesłanych na zespoły robocze a jeden na kolejne posiedzenie plenarne oraz odstąpienie od opiniowania dwóch – to bilans ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Spotkanie odbyło się 30 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom współprzewodniczyli – Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w resorcie administracji i spraw wewnętrznych oraz Marek Olszewski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz.
Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Edmund Kaczmarek, członek zarządu ZPP, starosta jędrzejowski; Zbigniew Deptuła, członek zarządu ZPP, starosta makowski oraz Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura ZPP.
Fundusze dla JST
Spotkanie rozpoczęła Informacja Ministerstwa Rozwoju o stanie wdrażania środków europejskich z perspektywy 2014-2020, ze szczególnym wskazaniem na programy operacyjne, które dotyczą samorządów terytorialnych. Temat ten pojawił się w porządku obrad na wniosek strony samorządowej w związku z doniesieniami medialnymi oskarżającymi samorządy o słabe wykorzystywanie a nawet o bojkotowanie programów unijnych. O wystąpieniu strony rządowej i odpowiedzi samorządowców podczas posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej piszemy w: Jak samorządy wykorzystują eurofundusze.
Kłopotliwe odpady
Na forum KWRiST wrócił problem projektu rozporządzenia w sprawie selektywnej zbiórki odpadów. A to dlatego, że w ocenie samorządowców pomimo wielu sprzeciwów oraz rzetelnych argumentów na ich poparcie, Ministerstwo Środowiska nadal kontynuuje prace nad nim. Jak przypomniał Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP, 29 listopada r. na RCL opublikowano jego kolejną wersję, która tym razem nie trafiła do zaopiniowania przez stronę samorządową Komisji a jedynie do resortów, dając im trzy dni na zaopiniowanie. Z uzasadnienia projektu wynika, że otrzymał on negatywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzeniu w 31 sierpnia 2016 r. Jednakże w wyniku dodatkowych uzgodnień ze stroną samorządową „projekt rozporządzenia został uzupełniony o § 4 ust. 6. Dodanie tego przepisu spowodowało konieczność ponownego przekazania projektu rozporządzenia do uzgodnień międzyresortowych”. W ocenie resortu środowiska ze względu na fakt, że przepis dodany jest wynikiem roboczych uzgodnień ze stroną samorządową, nie ma konieczności przeprowadzania ponownych konsultacji publicznych i opiniowania m.in. z KWRiST.
Więcej w Dzienniku Warto Wiedzieć.