Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Odpowiedzi na pytania do treści SIWZ cz. 3 – filmy, strona internetowa

10.01.2014

Odpowiedzi na pytania do treści SIWZ  cz. 3 „Utworzenie portalu szkoleniowo-edukacyjnego dla JST utrzymanego w formule telewizyjnej bazy dobrych praktyk wraz z opisem założeń i przygotowaniem 12 filmów promujących dobre praktyki w JST” Or.A.0722/4/13

 

1. Czy dobrze rozumiem, że nie będąc płatnikiem VAT, powinienem mimo to przygotować wycenę z uwzględnieniem 23% podatku VAT?

Odp.: Jak rozumiem chodzi o sytuację, w której mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. W takim przypadku odpowiedź brzmi Nie. Zapis na stronie 6 SIWZ dotyczący obowiązku uwzględnienia w cenie podatku VAT, dotyczy czynnych podatników podatku VAT tzn. dotyczy sytuacji, w których może w ogóle powstać obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT. Celem zapisu w SIWZ było zapobiegnięcie składania przez wykonawców będących czynnymi podatnikami VAT ofert z różną stawką podatku VAT (np. poprzez zastosowanie do części wynagrodzenia preferencyjnej 7% stawki podatku VAT dla twórców i artystów), co spowodowałoby, że zamawiający nie byłby w stanie porównać ofert .

Jeżeli korzysta Pan za zwolnienia podmiotowego,  powinien Pan w takim przypadku złożyć ofertę, gdzie cena netto będzie równa cenie brutto.  Wskazane jest również by w ofercie złożył Pan oświadczenie, że jest Pan zwolniony z podatku VAT, z uwagi na fakt, że wielkość sprzedaży nie przekracza kwoty określonej w art. 113 ustawy o VAT. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia Zamawiający i tak dokona wezwania do  wyjaśnienia treści oferty.

 

2. Czy w przypadku, gdyby moja oferta została wyłoniona jako najniższa cenowo, to za wykonanie usługi otrzymam zapłatę w kwocie pomniejszonej o wartość podatku VAT?

Odp.: Nawiązując do odpowiedzi na pytanie pierwsze, ponieważ w ogóle nie powstanie obowiązek podatkowy, wynagrodzenie nie zostanie pomniejszone o VAT.

Wyjaśniam również, że w przypadku gdyby Pana oferta okazała się najkorzystniejsza, i w trakcie trwania umowy zmienił się Pana status podatkowy (np. zrezygnowałby Pan ze zwolnienia), okoliczność ta nie będzie miała wpływu na wysokość kwoty brutto jaką Zamawiający zapłaci z zamówienie. To znaczy, że nie będzie Pan uprawniony od otrzymania wynagrodzenia wskazanego w ofercie, podwyższonego o należny podatek VAT.