Konferencja: Muzeum i Samorząd Terytorialny, będąca stałym forum wymiany myśli i doświadczeń między przedstawicielami instytucji, zainteresowanych rozwojem muzeów i muzealnictwa, działa już pół roku. Konferencja stanowi oryginalny przykład instytucjonalizacji debaty i prac programowych dotyczących planowania zmian i kształtowania rozwoju jednego z sektorów życia publicznego w Polsce. Podczas Kongresu Regionów w Świdnicy Związek Powiatów Polskich wspólnie ze Związkiem Miast Polskich oraz przy współpracy programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów organizują panel dyskusyjny poświęcony tej tematyce.
Panel zatytułowany "Muzeum i Samorząd Terytorialny" odbędzie się w dniu 11 czerwca br. w godz. od 10.55 do 12.10 w Świdnicy (bud. C, Rynek 35, sala 4)
Konferencja Muzeum i samorząd terytorialny, która stanowi forum wymiany myśli i doświadczeń między przedstawicielami instytucji zainteresowanych rozwojem muzeów i muzealnictwa, działa od 2013 roku.
Debata na trwałe wpisała się w prace programowe nad Strategią Rozwoju Muzealnictwa, które organizowane są pod kierunkiem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Inicjatorami tego wydarzenia są Polski Komitet Narodowy ICOM, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich. Ich celem jest szukanie systemowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania i rozwoju muzeów oraz muzealnictwa, zwłaszcza w odniesieniu do wspólnoty lokalnej i rozwoju regionalnego.
Muzea i jednostki samorządu terytorialnego łączy coś więcej niż związek powinności, w którym wspólnota (samorząd) ma zobowiązania wobec instytucji muzealnej i realizuje je poprzez udzielanie wsparcia finansowego, a muzeum, przez poszerzanie swojej oferty działa na rzecz zwiększenia potencjału kulturotwórczego, turystycznego czy ekonomicznego gminy, powiatu czy województwa.
Najważniejsza jest tu wspólnota celów, która realizowana może być efektywnie tylko w ramach lokalnej lub regionalnej strategii kultury pamięci.
Muzeum jawi się zatem jako autentyczne centrum integracji, które nie może zamykać się w sobie, koncentrować się wyłącznie na pracy wokół zbiorów. Zbiory i potencjał kulturotwórczy muzeum muszą promieniować na wspólnotę lokalną i ją odnawiać.
Na kongresie w Świdnicy odbędzie się debata na temat określenia miejsca muzeów w nowej rzeczywistości społecznej, ustrojowej, ekonomicznej.
Ekspertami, którzy zabiorą głos w dyskusji będą:
- sędzia Jerzy Stępień (b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Konferencji: Muzeum i Samorząd Terytorialny)
- prof. Wojciech Suchocki (dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów)
- prof. Dorota Folga-Januszewska (przewodnicząca Polskiego Komitetu Narodowego ICOM)
- dr Elżbieta Hibner (prezes Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono)
- Paweł Jaskanis (dyrektor Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, przewodniczący Rady d/s Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
- Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich)
- Władysław Ortyl (marszałek Województwa Podkarpackiego)
- Andrzej Porawski (dyrektor Biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego)
- Michał Karalus (starosta pleszewski, członek Komitetu Sterującego Konferencji: Muzeum i Samorząd Terytorialny)
Panel poprowadzi: Waldemar Rataj (pełnomocnik d/s programowych dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, ekspert d/s zarządzania strategicznego i komunikacji społecznej).
Zgłoszenia udziału w Kongresie Regionów w Świdnicy można dokonać poprzez stronę http://rejestracja.kongresregionow.pl/