Strona, archiwalna

Strona, którą przeglądasz jest stroną archiwalną, działającą do czerwca 2017r.

Aktualna strona znajduje się pod adresem: http://zpp.pl/

Zamknij

Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Posiedzenie Zarządu ZPP, Warszawa 26 listopada 2013

W dniu 26 listopada odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich, któremu przewodniczył Prezes Marek Tramś. Na zaproszenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza obrady toczyły się w siedzibie ministerstwa. Naturalnym więc było, że głównym punktem porządku obrad było omówienie współpracy resortu pracy i polityki społecznej ze Związkiem Powiatów Polskich.

W obradach zarządu wzięła także udział wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska, która przedstawiła projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przedstawiciela Związku Powiatów Polskich kwestionowali przede wszystkim sposób uregulowania w projekcie ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Przewidziane wprowadzenie sankcji za nieprzestrzeganie określonego rozkładu godzin pracy, ale jednocześnie nakłada na starostów obowiązek uwzględniania możliwości aptek i równomierne rozłożenie obowiązków na terenie powiatu. W opinii ZPP może się to przyczynić do zaognienia już istniejących – w obecnym stanie prawnym – problemów.

Z kolei Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski zaproponował, aby w stanowisku nie uwzględniać i wykreślić zastrzeżenia dotyczące zmiany wysokości kat za usunięcie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia. Zarząd zaakceptował tę poprawkę podjął stanowisko w sprawie projektu ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Tekst przyjętego stanowiska w załączeniu.

Żywą dyskusję wywołała także sprawa likwidacji sieci laboratoriów funkcjonujących w ramach powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Zaproszonego przez Zarząd p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego zastąpił Piotr Kulpa, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W żywej dyskusji Marek Wójcik, na mocy upoważnienia, przedstawił zastrzeżenia Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego, gdzie szczególnie w szybkim tempie rośnie liczba zamykanych laboratoriów. Poparł go Starosta Łaski Cezary Gabryjączyk, który stwierdził, że nie należy mówić tylko o pieniądzach, gdyż od dostatecznej i sprawnej sieci laboratoriów zależy sytuacja sanitarno-epidemiologiczna kraju. Starosta Lubaczowski, Józef Michalik jako przykład konkretnego niebezpieczeństwa po zlikwidowaniu w powiecie laboratorium wskazał ruch przygraniczny i pojawiające się choroby, które w naszym kraju już nie występują. Zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego Piotr Kulpa obiecał stanowisko GIS w tej sprawie.

Zarząd zapoznał się także z planowanymi zmianami prawa budowlanego i roli powiatowej administracji architektoniczno-budowlanej, które przedstawił profesor Zygmunt Niewiadomski, Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. Podsumowując dyskusję w tej sprawie Przewodniczący Niewiadomski powiedział, że zgłoszone podczas dyskusji uwagi do projektu nowej kodyfikacji były bardzo trafne i zostaną, w miarę możliwości, uwzględnione w dalszym procesie zmian prawa budowalnego i roli powiatowej administracji architektoniczno-budowlanej.

Najbardziej spektakularnym punktem obrad było spotkanie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Ministrowi towarzyszyli najbliżsi współpracownicy: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda, Podsekretarz Stanu Elżbieta Seredyn. Podsumowali oni dotychczasowy stan współpracy ministerstwa z powiatami. Jak powiedział minister, „wraz z moimi współpracownikami określam was jako strategicznego partnera dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ tak wiele zadań jest realizowanych na poziomie powiatu, z zakresu każdego działu administracji, które my nadzorujemy i które sprawujemy, tak więc to jest po prosty naturalne, w moim ujęciu bardzo normalne, że jesteście u siebie, ponieważ wspólnie realizujemy rzeczy i z pomocy społecznej, i z rynku pracy, i z polityki wobec osób niepełnosprawnych, i z pieczy zastępczej, i z polityki rodzinnej.

Minister poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, powstały we współpracy także z ZPP, został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Z kolei podsumowując mijający rok Kosiniak-Kamysz wskazał na program aktywizacji zawodowej, dzięki któremu powiatowe urzędy pracy otrzymują środki w wysokości siedmiu procent. Przy tej okazji podkreślił także, iż w następnych latach owe 7 procent zostanie jeszcze podzielone na 5 i 2 procent. Prowadziłoby to do systemu, w którym 5 procent otrzymywałyby wszystkie powiaty. Pozostałe dwa procent będą rozdzielane jako swoista premia dla powiatów mających najlepsze osiągnięcia ilościowe lub jakościowe w aktywizacji rynku pracy. Minister poinformował zebranych, że łączna kwota 7 procent w roku 2013 sięgnęła 134 miliony złotych. Tymczasem w roku przyszłym 5 procent, a więc do podziału dla wszystkich, wyniesie 145 milionów, do tego 2 procent, czyli 59 milionów dla powiatów najlepszych. Uczestnicy posiedzenia Zarządu zadawali wiele pytań szczegółowych. Na zakończenie dyskusji minister Kosiniak-Kamysz jeszcze raz podziękował za dobrą współpracę w realizacji zadań i zapraszał do organizowania posiedzeń Zarządu w siedzibie ministerstwa.

Podczas obrad w dniu 26 listopada Zarząd przyjął także uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zakup i wdrożenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z posiedzienia >>