Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy
Cel projektu:
Cel główny projektu to poprawa jakości usług świadczonych przez 12 JST poprzez modernizację procesów zarządzania, wdrożenie metody Programu Rozwoju Instytucjonalnego (PRI) oraz podniesienie kwalifikacji pracowników JST niekorzystających z wsparcia oferowanego w ramach 5.2.1. z województw o najniższych wskaźnikach sprawności instytucjonalnej.
Projekt obejmuje: poprawę funkcjonowania JST dzięki wdrożeniu systemu samooceny PRI; poprawę zarządzania poszczególnymi sektorami usług (tj. z zakresu: bezpieczeństwa publicznego, infrastruktury drogowej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska i rolnictwa, kontroli zarządczej, zarządzanie projektami, w tym z funduszy unijnych); wdrożenie systemu rozwoju kompetencji kadr, poprawę systemów komunikacji społecznej; wzmocnienie zachowań etycznych, także w aspekcie zwiększenia przejrzystości realizowanych działań; poprawę odbioru Urzędu w oczach społeczności lokalnych; wymianę dobrych praktyk; wykorzystanie metod badania satysfakcji klienta; zmniejszenie nierówności w zakresie płci, w tym zapobiegające dyskryminacji oraz obejmuje indywidualną pomoc prawną dla samorządów. W konsekwencji wpływa także na podniesienie satysfakcji klientów z jakości świadczonych usług.
Działania ZPP w ramach projektu:
- Audyt instytucjonalny i przygotowanie JST do wdrożenia Programu Rozwoju Instytucjonalnego (PRI).
- Infrastruktura etyczna w JST.
- Zbudowanie systemów zarządzania infrastrukturą drogową i wdrożenie systemu zarządzania drogami.
- Przygotowanie i wdrożenie innowacyjnego systemu usług z zakresu ochrony środowiska i rolnictwa.
- Zbudowanie systemu zarządzania ochroną zdrowia i wdrożenie instrumentów nadzoru nad jednostkami świadczącymi usługi medyczne.
- Kontrola zarządcza.
- Upowszechnianie, wymiana dobrych praktyk i promocja dialogu pomiędzy JST i organizacjami JST.
- Badania porównawcze satysfakcji mieszkańców.
- Indywidualne doradztwo dla JST i uczestników szkoleń.
- Zarządzanie projektem.
Koszty projektu:
Czas trwania projektu:
Realizatorzy projektu:
- Związek Powiatów Polskich (lider projektu)
- Uczelnia Vistula
Uczestnicy projektu:
12 JST z terenu Polski
Źródło finansowania projektu:
Europejski Fundusz Społeczny, Priorytet V. Dobre rządzenie Działania 5.2. Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Aktualności projektu
"Zarządzanie infrastrukturą lokalną i drogami" oraz "Świadczenie usług w zakresie ochrony środowiska i rolnictwa" to tematyka szkoleń jakie w dniach od 11 do 14 marca br. odbyły się w Jarocinie i Gliwicach. Szkolenia skierowane były do przedstawicieli samorządów uczestniczących w projekcie "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy", a zorganizowane zostały przez Związek Powiatów Polskich.
Więcej na stronie projektu.
Podstawą realizacji założeń projektu „Innowacyjna i sprawna administracja” jest zmiana jakościowa w sposobie podejścia do systemu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej. Dotychczas stosowane, klasyczne ujęcie modelu administracji publicznej klasyfikujące administrację jako formę organizacji państwa służącą wyłącznie do władczego rozstrzygania o prawach i obowiązkach obywateli zdezaktualizowało się, otwierając tym samym dyskusję nad kierunkami pożądanych zmian.